„РАТ“ ВАТИКАНА И РИМА ОКО ПРИЛИВА МИГРАНАТА: Сукоб папе Фрање и Владе Италије око погледа на избеглице и њихов демографски допринос
ИТАЛИЈАНИ не рађају децу, потребни су нам мигранти, морамо их дочекати, пратити, промовисати и интегрисати. Они су учитељи наде.
Фото (AP Photo/Andrew Medichini)
Овај позивни поглед поглавара римокатоличке цркве, папе Фрање, на масовни прилив миграната у Италију, нема потврду нити у подацима националног статистичког завода (Истат), нити ужива подршку званичног Рима.
Просечна старост у Италији је 46 година, и Италија мора да препозна да је наталитет у слободном паду, али папину изјаву одмах је демантовао Истат који је изнео податке да је код странаца у Италији у 2023. години много мање деце. Проценат деце од оба родитеља странца смањен је за 3,1 посто и готово је исти код Италијана. Ако се упореди 2012. година када је достигнут рекорд у рађању деце странаца у Италији тај пад иде на смањење од 35 процената.
Демограф Ђан Карло Бланђардо сматра да „имиграција није решење проблема наталитета у Италији“.
Као подршка својој тези папа Фрања износи и своје личне аргументе, да је и он син избеглица, а потрага за бољом будућношћу израз је неопходности за спасењем, без обзира на порекло. Подсетио је како је сама историја хришћанског спасења историја сеобе. И папа је осудио затворен и непријатељски став неких богатих земаља према мигрантима, који се доживљавају као претња њиховом благостању.
Италија је земља која је била одувек отворена за нове културе и способне да се интегришу на њеној територији, али је чврста намера италијанске Владе да не прима више мигранте без докумената, тако да појединце који улазе није могуће ни препознати ко су и такви се не могу интегрисати у друштвено ткиво јер немају вољу да буду део италијанске заједнице. Безброј догађаја сведочи колико је реч интеграција далеко од реалности на Апенинима.
Препоручујемо
АМЕРИЧКИ “ГУСАРИ” ХАРАЈУ МОРИМА: Специјалци напали брод који је ишао ка Ирану из Кине
13. 12. 2025. у 02:28
ДОШЛИ ИЗРАЕЛЦИ Инцидент у сирији: Повређено 33 људи у експлозији у Дари
12. 12. 2025. у 23:55
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (0)