ТОТАЛНИ ПРЕСЕДАН БАЈДЕНА: Стиже историјско извињење за злочине (ВИДЕО)

АМЕРИЧКИ председник Џозеф Бајден упутиће данас званично извињење заједници Индијанаца, за злочине почињене над домородачким народима током постојања индијанских интерната од 1819. до 1970-их.

ТОТАЛНИ ПРЕСЕДАН БАЈДЕНА: Стиже историјско извињење за злочине (ВИДЕО)

Фото: AAP Photo/Alex Brandon

У том периоду влада САД је оснивала и подржавала индијанске интернате широм земље чији је циљ био асимилација деце домородаца Аљаске, америчких Индијанаца и домородаца са Хаваја у културу белаца.

Бајден је најавио у четвртак да ће извињење упутити у Аризони, оцењујући да је то требало да буде давно урађено, рекао је извор за Си-Би-Ес (ЦБС).

Многа деца која су похађала те интернате претрпела су емоционално и физичко злостављање, а нека су преминула, саопштило је Министарство унутрашњих послова САД.

Откако је Бајден постао председник, министарка унутрашњих послова Деб Халанд и њено министарство спровели су прву федералну истрагу о индијанском интернатском систему.

У САД је било више од 400 таквих школа током више од 150 година.

Халанд је прва америчка министарка из редова заједнице Индијанаца.

(Б92)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

АМЕРИКАНЦИ БРУЈЕ: Вучић најавио куповину HQ-9, Србија би могла да има најмоћнији ПВО систем у Европи!

АМЕРИКАНЦИ БРУЈЕ: Вучић најавио куповину HQ-9, Србија би могла да има најмоћнији ПВО систем у Европи!

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је јуче, током приказа нових и модернизованих средстава и система Војске Србије на војном аеродрому у Батајници, да ће Србија набавити кинески противваздухопловни систем дугог домета HQ-9, који западни војни аналитичари оцењују као пандан руском С-300, док поједине анализе његове способности пореде и са системом С-400.

29. 06. 2026. у 15:26 >> 15:52

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (0)

ПРИЧА О НАЈСТАРИЈЕМ СРПСКОМ КРСТУ