ТРУДОУ ДАТ РОК ДО ПОНЕДЕЉКА: Канадски премијер све непопуларнији

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

25. 10. 2024. у 18:30

ВИШЕ од 20 посланика Либералне партије Канаде, на чијем је челу већ девет година премијер ове земље Џастин Трудо, написало је писмо у ком од њега траже да поднесе оставку, или да се суочи са "последицама".

ТРУДОУ ДАТ РОК ДО ПОНЕДЕЉКА: Канадски премијер све непопуларнији

Tanjug

Посланици су Трудоу дали рок до 28. октобра да донесе одлуку. "Оно што је најбоље за нашу странку је промена руководства", рекао је Вејн Лонг, посланик либерала.

Трудо, који је више пута рекао да планира да предводи странку на следећим изборима догодине, поручује да је "партија јака и уједињена".

Премијерова популарност је опала, објавио је Си-Би-Си, који показује да конзервативци имају предност од 19 поена у односу на владајуће либерале. Упркос томе што 24 гласа чине само шестину посланичке групе од 152 посланика, а потписници писма "не желе да се открију", писмо је "ударац за премијера који је већ заостајао у анкетама, а истовремено се суочава са изазовом освајања четвртог мандата."

Трудоове последње четири године на челу владе биле су поремећене пандемијом Ковида-19 и економским проблемима. Инфлација и више каматне стопе, умањиле су куповну моћ Канађана од 2022. године, посебно за домаћинства са нижим приходима, наводи се у извештају парламента објављеном раније овог месеца. Његова непопуларност, последица је дипломатског спора са Индијом због наводног циљања сепаратиста сика, на канадском тлу. Сики, којих по последњем попису у Канади има око 700.000, чине значајан гласачки блок.

По извештају Политика, лидер Конзервативне странке Пјер Пољевр, који се сматра највећим Трудоовим ривалом, већ више од годину, убедљиво води у свим истраживањима јавног мњења.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника

Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника

Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.

28. 04. 2026. у 20:51

Русија спрема напад на ТРИ европске земље - жели да тестира НАТО: Алармантне тврдње стручњака

Русија спрема напад на ТРИ европске земље - жели да тестира НАТО: Алармантне тврдње стручњака

ПРЕМА новој анализи, Русија се активно припрема за напад на балтичке државе, што би представљало велики војни изазов за Запад. Таквим потезом, Владимир Путин би тестирао спремност НАТО-а да брани три мале чланице - Естонију, Летонију и Литванију - у случају могућег почетка Трећег светског рата.

02. 05. 2026. у 21:42

Коментари (0)

Игра је подигнута на виши ниво уз празничне бонусе