ВИШЕ ОД 100 ДРЖАВА ЧЛАНИЦА УН ПОТПИСАЛО ПИСМО ПОДРШКЕ ГУТЕРЕШУ: САД, Велика Британија, Аустралија, Нови Зеланд и Канада нису учествовале
ВИШЕ од 100 држава чланица УН упутило је писмо подршке генералном секретару УН Антонију Гутерешу након што га је Израел прогласио персоном нон грата.
FOTO: Tanjug/AP
- Изражавамо дубоку забринутост и осуду недавне изјаве министра спољних послова Израела (Израела Каца) којом је генералног секретара прогласио персоном нон грата. Такве акције поткопавају способност Уједињених нација да спроведу свој мандат, који укључује посредовање у сукобима и пружање хуманитарне подршке - наводи се у писму земаља чланица, пренео је Гардијан.
Међу земљама које нису потписале писмо су САД, Велика Британија, Аустралија, Нови Зеланд и Канада.
Кац је презриво одговорио на писмо, написавши на платформи Икс да је одлука о забрани уласка у земљу португалског дипломате била подстакнута његовим одбијањем да осуди недавни ирански ракетни напад на Израел заједно са 'његовим антисемитским и антиизраелским понашањем', пренео је Тајмс оф Израел.
Он тврди да се скоро 90 одсто Израелаца слаже са његовом одлуком и да "Гутереш може да настави да покушава да прикупља потписе подршке (себи) од чланица УН (али) одлука неће бити промењена".
Објављујући своју одлуку прошле недеље, Министарство спољних послова Израела је навело да је то реакција на Гутерешов одговор на напад, "у коме је пропустио да помене Иран по имену и није недвосмислено осудио његову тешку агресију".
Након забране, Гутереш је изјавио да "као што је требало да буде очигледно јуче у контексту осуде коју сам изнео - поново оштро осуђујем јучерашњи масовни ракетни напад Ирана на Израел".
БОНУС ВИДЕО:
РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
РАТ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Хезболах упозорава Израелце да се држе даље од војске
11. 10. 2024. у 07:24 >> 00:24
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)
ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".
11. 03. 2026. у 16:26
ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег
СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.
11. 03. 2026. у 17:06
"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"
ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.
11. 03. 2026. у 13:59
Коментари (1)