ДРАМА ИЗНАД БАЛТИКА: Немци пресрели руске борбене авионе
БЕУНДСВЕР је у петак пресрео два руска авиона изнад Балтичког мора, саопштила је вечерас немачко ратно ваздухопловно.
Фото: Профимедиа
Према извештају који преноси Билд, немачки борбени авиони из базе Лаге (Мекленбург-Западна Померанија) као и борбени авиони из литванског града Лиелварде подигли су се због присуства руског авиона који је летео без плана лета и транспондера. Теоретски, ово представља потенцијалну претњу за територију НАТО-а.
Авиои Еурофигхтер су на небу идентификовали руски ловац подморница типа ТУ-142 познат и као "медвед" и пратећи борбени авион СУ-30 Фланкер-Х. Руски авиони су затим праћени изнад Балтичког мора, наведено је у саопштењу.
Прошле године 300 пресретања
Ова операција поново показује колико су тензије високе у граничном подручју НАТО-а. Међутим, чињеница је да су пресретачке мисије сада постале војна свакодневица за западни одбрамбени савез. Према подацима НАТО, прошле године је пресретнуто укупно 300 руских војних авиона – већина у близини Балтика, додаје Билд.
Руска ратна морнарица тренутно спроводи вежбу под називом "Океан 2024". Према Кремљу, до 16. септембра у вежбама учествује више од 400 ратних бродова, укључујући подморнице, као и више од 90.000 војника.
Вежбе се изводе у тишини и одвијају се изнад Арктичког океана, Балтичког мора, Каспијског језера, као и у Средоземном мору, где Русија има базу у сиријском граду Тартусу.
Да ли пресретање руских авиона има везе с овом вежбом, још увек није јасно.
Руски председник Владимир Путин (71) рекао је путем видео позива са војним званичницима да је ово највећа морнаричка вежба у последње три деценије. Рекао је да ће руска флота бити ојачана, укључујући и нуклеарно наоружање.
И на другом крају света, руски војни авиони изазвали су узбуну у четвртак: два извиђача подморница пресрела је јапанско ваздухопловство.
Препоручујемо
ОД БЕОГРАДА ДО МОРА ЗА САМО ЧЕТИРИ САТА: Овако ће изгледати нови ауто-пут до Црне Горе (ВИДЕО)
САОБРАЋАЈНИЦА је пројектована са по две траке и једном зауставном траком у сваком смеру, уз предвиђену брзину од 100 до 120 километара на час.
10. 02. 2026. у 09:21
ОРБАН ОТКРИО ШОК ДЕТАЉЕ: Одбио сам позив Клинтона да уђем у рат са Србијом 1999. године
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан изјавио је да је 1999. године, током свог првог премијерског мандата, док су трајали сукоби у АП Косову и Метохији и НАТО агресија, добио позив од тадашњег америчког председника Била Клинтона да Мађарска отвори други фронт и нападне Србију или "бар да пуца из Мађарске преко Војводине све до Београда", али да је одбио такав позив, пренео је данас Телеx.
09. 02. 2026. у 11:13
ЈК ПРИЗНАЛА: "Са њим сам изгубила невиност - први пут са Немањом био је грозан, ужасан"
"ИМАЛА сам 18 година. Било је грозно искуство. Помислила сам: "Како некоме ово може да се догоди?" Било је ужасно."
10. 02. 2026. у 07:32
Коментари (0)