БИВШИ ТУРСКИ МИНИСТАР: Турска може да прода Пакистану „зарђали“ ПВО систем С-400 и да се врати у програм Ф-35 ЈСФ (ВИДЕО)
ДОК Турска напредује у развоју сопственог вишеслојног система противваздушне одбране без С-400 Тријумф који је купила од Русије, познати бивши турски министар је у интервјуу сугерисао да би најразборитија опција за Анкару била да распрода спорни системи противваздушне одбране.
У недавном развоју догађаја, Турска је најавила планове за врхунски, домаћи развијен вишеслојни систем противваздушне одбране назван „челична купола“.
У изненађујућем обрту, руски ракетни систем С-400 вредан 2,5 милијарди долара (С-400 Тријумф је мобилни ракетни систем земља-ваздух који је 1990-их развио руски НПО Алмаз) искључен је из ове нове амбициозне иницијативе.
Напредни ПВО систем није активиран нити пуштен у рад откако је пре скоро пет година примљен од руског државног извозника Рособоронекспорта.
У децембру 2023. турски министар одбране Јашар Гулер је појаснио да ће ракетни системи земља-ваздух С-400 које је Турска купила од Русије остати у залихама војске и бити коришћени по потреби.
Ово је покренуло неколико питања, посебно откако је Турска купила С-400 од Русије упркос жестоком противљењу и упозорењима Сједињених Држава. САД су веровале да би систем руске производње угрозио програм Ф-35, чији је Турска била кључни члан. Упркос бројним упозорењима, Турска је 2017. потписала уговор о куповини С-400 са Русијом, јер јој је у то време био потребан систем тог калибра.
Након првог прихватања С-400 од стране Анкаре 2019. године, САД су санкционисале турски одбрамбени сектор и уклониле Турску из програма Ф-35. Турска је изабрала одбрамбени С-400 у односу на офанзивни стелт авион пете генерације Ф-35 који би је катапултирао у групу одабраних са том напредном способношћу.
Међутим, упркос свим опасностима и хитности коју је Турска показала приликом куповине, систем противваздушне одбране С-400 тек треба да буде распоређен. Стручњаци спекулишу да је контроверза појачана чињеницом да систем, стечен уз значајан ризик, није укључен у национални оквир противракетне одбране.
Међутим, бивши турски министар најпознатији по посредовању у миру између Анкаре и Москве након што је турски Ф-16 оборио руски борбени авион дао је неке увиде. Говорећи у интервјуу за турску публикацију, Цавит Цаглар је рекао да би Турска требало да се ослободи С-400 тако што ће их продати трећој земљи.
ПРОДАЈ С-400! КОМЕ?
Чаглар је категорички рекао: „Да сам на том месту, продао бих С-400“, додајући да постоје државе које би биле спремне да купе систем.
На питање да ли Турска може да прода С-400 свом партнеру Азербејџану, Калгар је рекао: „Не, Пакистан ће их купити, Индија ће их купити.
Иако је деценијама био ван функције, Чаглар је био кључан у поправљању озбиљно затегнутих односа између Турске и Русије након што је Турска оборила руски бомбардер изнад границе са Сиријом у новембру 2015. Као признање за његов рад, Русија му је доделила орден Пријатељства 2017. Његова сугестија у вези са реакцијом Русије на Турску која продаје С-400 може, стога, бити прилично значајна.
Износећи аргументе за потенцијалну продају, бивши политичар је рекао да би продаја С-400 олакшала Турској набавку модерних Ф-16 и омогућила јој да се поново придружи програму Ф-35 Join Stzrike Fighter, из којег ју је Вашингтон избацио 2019. после контроверзне аквизиције ПВО система.
На питање да ли би са Русијом преговарао о могућој продаји система некој трећој земљи, Калгар је рекао да би то морали да ураде људи на власти.
EurAsian Times схвата да би Турска морала да добије одобрење Кремља да прода С-400 трећој страни – могућност која остаје далеко јер Анкара није дала никакве назнаке да жели да се реши система. Напротив, до сада је одбацила све такве позиве.
ТУРСКА ПОТЕНЦИЈАЛНА ПРОДАЈА С-400
Турска је већ убедила САД да продају Ф-16 Анкари у јануару ове године и можда неће морати да преда свој С-400 да би обезбедила авионе. Анкара је, како се извештава, повукла и смањила број комплета за надоградњу и муниције намењених модернизацији својих старих Ф-16 и тренутно посматра Eurofighter Typhoon.
Можда би било вредно истражити да ли би Турска размотрила трговину својим системима С-400 за могућу набавку авиона Ф-35 Лајтинг 2.
Пре него што је избачена из конзорцијума Ф-35, Турска је била водећи учесник. Са плановима да купи 100 Ф-35А за своје ваздухопловство, Турска је такође била укључена у производњу преко 900 делова за Ф-35 за оператере широм света.
Са својим највећим непријатељем и ривалом, Грчком, која се сада одлучује за борбени авион Ф-35 поред Рафала у свом инвентару, Турска свакако треба да дода више зуба својој ваздушној флоти. На срећу, два НАТО савезника су прешла дуг пут, а Вашингтон је наговестио могући завршетак раскола и потенцијалну продају Ф-35 Турској.
У јануару ове године, бивши вршилац дужности заменика државног секретара Сједињених Држава Викторија Нуланд рекла је да би Турска могла да се поново придружи програму Ф-35 под условом да се проблем С-400 реши. Међутим, Анкара наставља да се „игра“ по том питању.
Турско руководство је одбило да одустане од одлуке да задржи С-400. У мају ове године, министар одбране Јашар Гулер одбацио је извештаје да Анкара намерава да преда ракетне системе земља-ваздух које је купила од Русије другој држави, највероватније Украјини. „Пребацивање С-400 у било коју земљу не долази у обзир“, рекао је он за ЦНН Турк.
Експерти сугеришу да је стална подршка Турске руском С-400 последица мноштва других фактора. Професори Давид Е. Банкс са Кингс Колеџа у Лондону и Лисел Хинтз са Универзитета Џон Хопкинс тврдили су у студији да турски председник Реџеп Тајип Ердоган није могао да одустане од уговора о С-400 због домаћих притисака и значаја за његову администрациј, његових присталица и други у Турској који су јој дали поверење упркос њеним недостацима.
Ако би Турска размишљала о продаји С-400, требало би јој руско одобрење. Занимљиво је да се Индија бори са кашњењима у испоруци система С-400 из Русије. Преношење ПВО система у Индију није лоша идеја, али Њу Делхи има хладне везе са Анкаром, тако да је било какав договор мало вероватан.
Други потенцијални купац који је према Калгаровом 'ужем избору' - је Пакистан. Војни аналитичар који није желео да буде именован рекао је за EurAsian Times: „Мало је вероватно да ће Русија продати С-400 Пакистану, јер је Индија стратешки партнер и да би изнела снажне примедбе на продају система, посебно зато што је распоређен систем за одвраћање Пакистана“.
Друго, С-400 су скупи системи, а Пакистан у економским потешкоћама можда нема финансијска средства да их набави.
Турска чак може да прода системе Украјини под притиском САД и Запада; међутим, то би потопило њене везе са Русијом. Мало је вероватно да ће се то догодити под Ергоганом.
eurasiantimes.com/Sakshi Tiwari
БОНУС ВИДЕО - РУСКА КРСТАРИЦА У МЕДИТЕРАНУ: Тихоокеанска флота изводи вежбе
РУСИ НАПРЕДУЈУ НА ДВА КЉУЧНА ФРОНТА: Под контролу стављено још насеља у Курску, Покровск на само 8 километара (МАПА)
РУСИЈА је у четвртак саопштила да је њена војска поново заузела десет насеља у пограничном региону Курск, где је Украјина покренула велики прекогранични упад прошлог месеца. Руско напредовање у Курску долази у тренутку када њене трупе брзо напредују у источном региону Доњецка.
12. 09. 2024. у 17:58
УКРАЈИНА ДОБИЛА ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ОД БРИТАНИЈЕ: Донета одлука која цео свет може да одведе у хаос
ВЕЛИКА Британија је одлучила да дозволи Кијеву да користи ракете "сторм шедоу" за гађање циљева у Русији, пише "Гардијан", позивајући се на изворе у Влади.
11. 09. 2024. у 21:53
"ИМЕ ГЛАСНИЈЕ ОД КРИКА" Освануло писмо на Борином гробу, речи непознате особе ломе душу: "Писаћу ти ја још"
БОРА Ђорђевић фронтмен групе "Рибља чорба", преминуо је 4. септембра. Иза себе је оставио неутешну супругу Дубравку, сина Бориса и ћерку Тамару. Такође, неизбрисив траг је оставио и у музичком свету.
12. 09. 2024. у 10:55
Коментари (0)