НЕМЦИ ВЕЋ БЕЖЕ ИЗ ЛИБАНА: После напада на Голанској висоравни Израел одлуцан да одговори, упркос упозорењима из света
ИЗРАЕЛСКИ безбедносни кабинет овластио је јуче премијера Бењамина Нетанијахуа и министра одбране Јоава Галанта да одлуче када ће, и како, одговорити на напад на село Друза на Голанској висоравни минулог викенда, када је настрадало 12 деце. Тел Авив за ракетни удар криви либанску милитантну групу Хезболах, која негира умешаност. Док светски лидери апелују да се тензије, усред нове ескалацији сукоба, смање, због страха од заоштравања ситуације поједини летови на аеродрому у Бејруту су отказани или одложени. А Немачка је позвала своје држављане да одмах напусте Либан.
Танјуг
О запаљивости ситуације сведочи и најава председника Турске Реџепа Тајипа Ердогана да би снаге ове земље могле да уђу у Израел, као раније у Либију и Нагорно-Карабах. То је изазвало реакцију израелског шефа дипломатије Израела Каца, који га је упоредио са бившим ирачким лидером Садамом Хусеином.
- Ердоган иде путем Садама Хусеина и прети да ће напасти Израел. Треба само да се сети шта се тамо догодило и како се то завршило - поручио је Кац на "Иксу".
Одмах је дошло и до новог израелског удара на југ Либана, где су у нападу беспилотне летелице у околини града Шакра погинуле две, а рањене три особе, укључујући и дете, известили су либански медији. Хезболах је касније потврдио да су убијени његови чланови Абас Мухамад Салами (33) и Абас Фади Хијази (29).
Иако Израел и Хезболах размењују ватру од почетка сукоба са палестинском групом Хамас, напад на Голанску висораван био је најсмртоноснији прекогранични удар између две стране до сада. Израел је одлучан у намери да се освети за напад, док западни савезници апелују на Тел Авив да покаже уздржаност у одговору.
Постоји бојазан и да би Нетанијаху, ког већ оптужују да продужава рат, јер му се дрма фотеља, због притиска на унутрашњем плану, био у искушењу да сукоб прошири и на Либан, како би сачувао положај. Бела кућа је раније саопштила је да се ради на дипломатском решењу дуж Плаве линије, незваничне границе Израела и Либана, које ће "окончати све нападе једном заувек".
У међувремену, Хезболах је, према изворима "Ројтерса", у стању приправности, иако негира кривицу. Како преноси британска агенција, либанска група се превентивно повукла са кључних локација на југу Либана и у источној долини Бека, очекујући удар Израела. Начелник генералштаба израелске војске (ИДФ) Херци Халеви рекао је да ИДФ зна "тачно одакле је ракета лансирана", описавши је као ракету "фалак" са бојевом главом од 53 килограма.
- Ово је ракета Хезболаха. И ко год лансира такву ракету у насељено подручје жели да убија цивиле, жели да убија децу - рекао је он.
Уколико би дошло до даљег заоштравања ситуације, лако би могло да се деси да се у сукоб укључи и Иран, који подржава Хезболах, иначе јаку војну групацију у региону, са око 150.000 ракета и пројектила у арсеналу. Техеран је упозорио Израел да би свака нова авантура у Либану могла довести до непредвиђених последица.
Већина Газе под наредбом за евакуацију
САМО 14 одсто Појаса Газе није под израелским наредбама за евакуацију, изјавио је генерални комесар Агенције УН за помоћ палестинским избеглицама Филип Лазарини. - Скоро сви у Гази су погођени овим наредбама - рекао је он, додавши да су многи Палестинци били приморани да беже у просеку једном месечно од почетка сукоба 7. октобра. Лазарини је упозорио да наређења за евакуацију стварају хаос и панику, те да доносе још више беде и патње цивилима. - Народ Газе није флипер или шах, они су људи - навео је.
Препоручујемо
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ГОРИ АМЕРИЧКИ НОСАЧ АВИОНА: Хитно се огласила Централна команда САД
ДАНАС је на америчком носачу авиона USS Gerald R. Ford (CVN-78) избио пожар, који је у међувремену угашен.
12. 03. 2026. у 16:38
ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"
СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.
12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37
Коментари (0)