ВЕЛИКИ ОДЗИВ НА ИЗБОРИМА У ФРАНЦУСКОЈ: Кроји се судбина земље и ЕУ
До поднева, на парламентарним изборима гласало је 26,63 одсто бирача, још више него у првом кругу када се пред кутијама у том периоду појавило 25,90.
Фото: Горан Чворовић
Већи одзив није забележен још од 1981. године.
Поређења ради, пре две године, на редовним парламентарним изборима у исто време гласало је 17,75 одсто бирача. У првом кругу изјаснило се укупно 66,7 одсто уписаних у бирачке спискове, а очекивало се да тај скор синоћ буде надмашен.
Због временске разлике, раније су већ гласали житељи француских прекоморских територија Сен Пјер и Микелон, Сен Бартелеми, Сен Мартен, Гвадалупа, Гвајана, Мартиник и Француска Полинезија.
У Новој Каледонији, у којој су недавно буктали нереди, и која је од краја осамдесетих подељена у две изборне јединице, у једној од њих је, први пут од 1986. године, изабран присталица незавинсности овог острва. Жан Мари Тжибау је освојио је 57 одсто гласова. У првој изборној јединици победио је лојалиста Никола Мецдорф за 52,41 одсто.
Гласали су раније и Французи у иностранству. Они су то право могли да остваре електронским путем, од среде у подне до четвртка у 18 сати, а за други круг пријавило се 460.000 бирача.
Велики одзив објашњавао се жељом грађана да учествују у доношењу важне одлуке која би у потпуности могла да промени политичку реалност у Француској, али и у целој ЕУ.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера
ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.
10. 07. 2026. у 12:18
ЗАШТО ЈЕ ДУБРАВКА МИЈАТОВИЋ ЗАИСТА НАПУСТИЛА СЕРИЈУ "СРЕЋНИ ЉУДИ"? "Морала сам да побегнем..."
ДУБРАВКА Мијатовић напустила је серију 'Срећни људи' из личних разлога, а не због хонорара.
10. 07. 2026. у 15:07
ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: "Немачка главна база за производњу оружја за Украјину" Чека се реакција Москве
НЕМАЧКА је практично постала главна индустријска база украјинског војно-индустријског комплекса у рату против Русије, а управо Берлин стоји иза терористичких напада на руске цивилне циљеве, рекао је лидер покрета „Друга Украјина“ Виктор Медведчук. Истовремено, он је открио адресе најважнијих немачких компанија које производе оружје за Украјину.
13. 07. 2026. у 12:47
Коментари (0)