НЕЗАДОВОЉСТВО НА ОМИЉЕНОМ ЛЕТОВАЛИШТУ СРБА КЉУЧА: Нова правила на плажама нико не поштује, људи губе стрпљење

Дејана Калинић
Дејана Калинић

07. 07. 2024. у 09:06

ТАЛАСИ Егејског мора нежно запљускују столове и столице два ресторана на плажи на грчком полуострву Халкидики. То је идилична сцена, али потпуно илегална. Као и многи други у Грчкој, два објекта на плажи Пефкохори немају дозволу да постављају столове тако близу мора.

НЕЗАДОВОЉСТВО НА ОМИЉЕНОМ ЛЕТОВАЛИШТУ СРБА КЉУЧА: Нова правила на плажама нико не поштује, људи губе стрпљење

Фото: ЕПА

Након таласа протеста локалног становништва због тога што су барови и ресторани заузели плаже са лежаљкама и столовима, грчка држава је одлучила да се позабави тиме, користећи дронове и сателитске снимке.

Пензионерка Евгенија Рапти, која има викендицу у близини плаже Пефкохори, једна је од многих огорчених сталним растом грчке туристичке индустрије.

- Цела плажа је заузета столовима, столицама и лежаљкама. Када смо купили нашу кућу пре 40 година, била је потпуно другачија. Плажа је била празна и било је лепо лежати тамо - рекао је 64-годишњи пензионер за АФП.

Проблем прекомерног туризма

Туристички сектор у Грчкој се снажно опоравио од пандемије ковида, али лоша страна овога је превелика посета. Прошле године Грчку је посетило скоро 33 милиона људи, пет милиона више него 2022.

FOTO: Tanjug/AP

Изнајмљивање две лежаљке и сунцобрана за један дан на плажи у Грчкој обично кошта између 20 и 40 евра.

- Проблем са плажама у Грчкој су предузетници који, са или без дозволе, покривају делове плаже лежаљкама, сунцобранима, столовима, па чак и сталним конструкцијама - рекао је активиста Јоргос Теодоридис, који је део групе Халкидики, која има преко 12.000 чланова на Фејсбуку.

У марту је уведена нова правила

Према новим правилима уведеним у марту, сунцобрани и лежаљке морају бити најмање четири метра од мора.

- Када кажемо да ће бити реда на обали, то и мислимо - рекао је министар финансија Костис Хацидакис.

Министарство финансија очекује да ће ове године доделити више од 1.200 нових закупа плажа у покушају да регулише ситуацију, поред 6.500 већ постојећих.

Нова правила долазе после прошлогодишње летње акције која је постала позната као "померање пешкира за плажу". Почела је на егејском острву Парос и проширила се на националном нивоу, са хиљадама протеста на нелегално заузетим плажама, приморавајући власти да то обрате пажњу.

(Индекс)

БОНУС ВИДЕО: ДВА БРОДА ПРИСТАЈУ У ВЕНЕЦУЕЛАНСКУ ЛУКУ: Руска поморска флота завршила вежбе на Атлантском океану

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!

"НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ" Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!

СРБИЈА председника Александра Вучића и снага наше војске, која је Вучићевим залагањем подигнута из пепела, једина је тема у Хрватској!

10. 03. 2026. у 18:10

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.

06. 03. 2026. у 08:23

НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана

НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана

РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.

07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05

Коментари (0)

Циклус и губитак гвожђа: Скривени разлог за умор код многих жена