СПРЕЧЕН ДРЖАВНИ УДАР И ЗАУЗИМАЊЕ ПАРЛАМЕНТА: Украјинске безбедносне службе се хитно огласиле

Ђорђе Грмуша
Ђорђе Грмуша

02. 07. 2024. у 20:11

УКРАЈИНСКЕ безбедносне и обавештајне службе саопштиле су да су спречиле државни удар који би „играо на руку Москви“ након руске интервенције на ту земљу.

СПРЕЧЕН ДРЖАВНИ УДАР И ЗАУЗИМАЊЕ ПАРЛАМЕНТА: Украјинске безбедносне службе се хитно огласиле

Фото: Принтскрин/Фејсбук/Володимир Зеленський/Профимедиа/Гугл мапе принтскрин

Вест о планираном пучу појавила се уочи посете мађарског премијера Виктора Орбана, који једини у Европи још одржава добре односе са руским председником Владимиром Путином.

Служба безбедности Украјине (СБУ) саопштила је синоћ на Телеграму да група људи припрема „низ провокација и државни удар” у престоници Кијеву. Групу је предводио суоснивач организације познате по „антиукрајинским акцијама” од 2015. године, иако њихов идентитет није објављен.

Планирали су да заузму зграду парламента

Након што су у недељу позвали на јавни митинг у центру Кијева, осумњичени су планирали да објаве уклањање војног и политичког руководства земље са власти, саопштила је СБУ. Тада су планирали да заузму зграду украјинског парламента, наводе Украјинци.

Починиоци су се „надали да ће узбуркати друштвену и политичку ситуацију у нашој земљи, што би користило Русији“, саопштила је служба безбедности, иако није конкретно навела да ли иза те групе или њених планова стоји Кремљ.

Наводно, четворица осумњичених су ухапшена и наводно се суочавају са оптужбама за покушај рушења уставног поретка и преузимања власти. Ако буду осуђени, могли би се суочити са затворском казном до 10 година, саопштила је СБУ.

Ово није први случај да Украјинци тврде да су од почетка рата успели да осујети планове за рушење власти у Кијеву. Занимљиво је да се конкретан инцидент догодио непосредно пре доласка Орбана у посету украјинском председнику Владимиру Зеленском, као и у тренутку напредовања руске офанзиве на североистоку земље.

(Индекс, Блиц)

БОНУС ВИДЕО: ХУТИ ОБЈАВИЛИ СНИМАК - Нови беспилотни чамац који циља брод Трансворлд Навигато

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЖЕСТОКО ПРЕТИО ИРАНУ, ПОМЕНУО И СРБИЈУ: Амерички председник оборио рекорд, говорио скоро два сата пред Конгресом

ТРАМП ЖЕСТОКО ПРЕТИО ИРАНУ, ПОМЕНУО И СРБИЈУ: Амерички председник оборио рекорд, говорио скоро два сата пред Конгресом

АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп поставио је рекорд у најдужем говору о стању нације, који је трајао један сат и 50 минута, надмашивши рекорд који је Бил Клинтон поставио током свог последњег обраћања 2000. године.

25. 02. 2026. у 07:31

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.

16. 02. 2026. у 15:09

НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА: Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.

24. 02. 2026. у 09:43

Коментари (0)

ХОЋУ ДА ПОСТАНЕМ СРБИН 100%! Ђанфилипо Матераци обукао дрес Србије и поручио: Ех, да ме прабаба сада види!