СТРАШНЕ СЦЕНЕ НА МОНТ ЕВЕРЕСТУ: Топљење снега и леда открива тела страдалих планинара
На обронцима Монт Евереста климатске промене довеле су до топљења снега и леда, све више откривајући тела стотина планинара који су погинули у покушају да освоје највишу планину света.
FOTO: EPA
Међу онима који су се пели на хималајску планину ове године био је и тим који је ризиковао сопствене животе како би извукао и спустио неке од лешева страдалих алпиниста, преноси Си-Би-Ес њуз.
Извучено је пет још неименованих смрзнутих тела, укључујући једно које се састојало само од скелетних остатака, у оквиру непалске кампање чишћења на Евересту и на суседним врховима Лотсе и Нуптсе.
Више од 300 људи је страдало на планини од почетка експедиција 1920-их, а осам само ове сезоне.
Остало је много тела страдалих од којих су нека још прекривена снегом, или су у дубоким пукотинама.
Уклањање тела са Монт Евереста је „изузетно тешко“, али неопходно, при чему постоји и негативан психолошки ефекат по планинаре који их могу видети на свом успону, што такође треба имати у виду.
Пењачи који обављају мисију извлачења тела морају имати осигурање, али свака мисија је опасна. Тако је за једно тело, обавијено ледом до торза, пењачима требало 11 сати да га ослободе. Тим је морао да користи топлу воду да га олабави, вадивши га секирама.
Шерпас Тсиринг Јангбу, који је предводио експедицију за извлачење тела рекао је да је извлачење један део, а спуштање други изазов. Уклоњена тела страдалих алпиниста се сада налазе у главном граду Непала Катмандуу, а она која нису идентификована вероватно ће на крају бити кремирана.
БОНУС ВИДЕО
Препоручујемо
БЕЛОРУСКИ МИНИСТАР УПЕРИО ПРСТ У КИЈЕВ: Решење сукоба у Украјини у рукама Зеленског
07. 12. 2025. у 22:21
"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку
ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.
07. 12. 2025. у 13:36
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (0)