ЛАВРОВ: БРИКС прави паузу у примању нових чланица
ЗЕМЉЕ БРИКС-а су великом већином одлучиле да направе паузу по питању приступања нових чланица, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров на састанку са председницом Савета Републике (горњег дома) Народне скупштине Белорусије Наталијом Кочановом.
Фото: Профимедиа
„Великом већином гласова ‘десеторке’ одлучено је да се направи пауза са новим чланицама како би се ‘свариле’ придошлице, које су удвостручиле састав“, рекао је Лавров.
Он је додао да се паралелно припремају категорије партнерских земаља, што је корак до пуноправног чланства.
„Обавезно ћемо промовисати наше белоруске пријатеље, као и низ других истомишљеника“, нагласио је Лавров, који је боравио у званичној посети Минску од 24. до 25. јуна.
Састанак министара спољних послова БРИКС-а одржан је у Нижњем Новгороду од 10. до 11. јуна. То је био први састанак шефова дипломатија земаља БРИКС-а након проширења асоцијације. У августу 2023. године у групу БРИКС позвано је шест нових чланица, укључујући Аргентину, али је она крајем децембра одустала од придруживања. Пет нових чланица – Египат, Иран, УАЕ, Саудијска Арабија и Етиопија – почело је са радом у БРИКС-у 1. јануара.
(Спутњик)
Препоручујемо
ОДНОСИ МОСКВЕ И МИНСКА ЗА ПРИМЕР: Лавров стигао у Минск на састанак са Лукашенком
25. 06. 2024. у 11:56
КРАЈ ЗАПАДНЕ ХЕГЕМОНИЈЕ: Све више азијских земаља жели да се придружи БРИКС-у
21. 06. 2024. у 22:03
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана
РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).
21. 03. 2026. у 13:35
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
МИЛЕО АУТО-ПУТЕМ: Полицајци били у чуду кад су видели КО је за воланом (ВИДЕО/ФОТО)
КАДА су због споре вожње на ауто-путу зауставили аутомобил марке Доџ, полицајци из Огдена у америчкој савезној држави Јута, помислили су да је возачу позлило.
22. 03. 2026. у 22:25
Коментари (0)