САД УВЕЛЕ САНКЦИЈЕ: На мети централноафричке компаније повезане са Вагнер групом
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас увеле санкције против две централноафричке компаније повезане с руском плаћеничком групом Вагнер и илегалним рударским активностима, саопштило је Министарство финансија.
Фото: Депоситпхотос
Вашингтон, који је раније оптуживао Вагнер за унапређивање "злонамерних активности" Русије у Централноафричкој републици, саопштио је да су ова група и повезане компаније тамо успоставиле “огромну безбедносну и пословну мрежу”, преноси Ројтерс.
-Ова мрежа је унапредила дестабилизујуће активности Русије на рачун суверенитета Централноафричке Републике“, наводи се у саопштењу министарства.
Једна од компанија погођених санкцијама је рударска група за коју Вашингтон тврди да је увезла хемикалије које се обично користе у рударству, и изнајмила летелице које је Вагнер користио за премештање особља и опреме.
Друга санкционисана фирма је наводно примала пошиљке материјала од руског ентитета повезаног са Јевгенијем Пригожином, оснивача Вагнер групе, који је погинуо у авионској несрећи прошлог августа.
Министарство је саопштило да ове санкције значе да је сва имовина и финансије компанија које се налазе у САД, или је контролишу и поседују америчка лица, блокирана.
Из министарства је наведено да се финансијске институције и друга лица која се баве одређеним трансакцијама или активностима са фирмама могу наћи под санкцијама.
САД су санкционисале бројне субјекте и појединце широм света који наводно подржавају Вагнер групу.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕР: Лет СУ-25 у борбеним мисијама изнад зоне сукоба у Украјини
Препоручујемо
ЛАВРОВ О АМЕРИЧКИМ САНКЦИЈАМА ИРАНУ: Свесно излажу ризику људске животе
21. 05. 2024. у 12:44
"БЛУМБЕРГ" ТВРДИ: Бајден спреман да уведе царине на кинеска електрична возила
12. 05. 2024. у 00:00
ПОТПИСУЈЕ СЕ ИСТОРИЈСКИ УГОВОР: Војводина постаје чвориште Европе, креће градња гигантске саобраћајнице (ФОТО/ВИДЕО)
ПРОЈЕКАТ Осмех Војводине обухвата изградњу 185 км брзе саобраћајнице, са 46 мостова и 34 надвожњака, чиме се смањује време путовања.
18. 03. 2026. у 09:30
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
ЕКСПЛОЗИВ БИО СПРЕМАН: "Дигли бисмо у ваздух аеродром на Гренланду"
ДВА МЕСЕЦА пре израелско-америчког напада на Иран, Данска је била спремна да оружано брани свој суверенитет над Гренландом.
19. 03. 2026. у 14:12
Коментари (0)