"СВЕТ МОРА ДА БУДЕ СПРЕМАН..." Стручњаци у страху због епидемије која се шири, Европа ће бити на удару
БОЛЕСТИ које преносе комарци, попут маларије и денга грознице, шире се светом, а посебно Европом, због климатских промена. Наиме, глобално загревање погодује условима у којима живе комарци, а стручњаци су забринути због последица које би ово могло да донесе.
Фото Д. Миловановић
Професорка Рејчел Лоув, која води групу за глобалну здравствену отпорност у Барселони, упозорила је да ће се епидемије болести које преносе комарци проширити на делове северне Европе, Азије, Северне Америке и Аустралије током следећих неколико деценија.
- Свет мора да буде спреман на нагли пораст ових болести. Глобално загревање значи да преносници маларије и денга грознице могу пронаћи станишта у више регија, у подручјима где су људи вероватно имунолошки незаштићени, а системи јавног здравства неприпремљени - рекла је Лоув, пише Гардијан.
Денга грозница примарно се шири у тропским и суптропским регијама, али дужа лета и слабије зиме значе да ће ова вирусна болест све више узимати маха у Европи.
Азијски тиграсти комарац (Aedes albopictus) носилац је денга грознице и од 2023. године одомаћио се у 13 европских земаља: Италији, Француској, Шпанији, Малти, Монаку, Сан Марину, Гибралтару, Лихтенштајну, Швајцарској, Немачкој, Аустрији, Грчкој и Португалу.
Број случајева денга грознице пријављених Светској здравствној организацији (СЗО) порастао је осам пута у последње две деценије, са 500.000 у 2000. на више од пет милиона у 2019. години.
Размножавању комараца погодује и то што након суше све чешће долази сезона поплава, што је такође повезано с климатским променама.
- Лекције из претходних епидемија наглашавају важност процене будућих ризика и припреме за непредвиђене ситуације - поручила је Лоув.
Рекла је да ће се, ако се садашња путања високих емисија угљеника и раста становништва настави, број људи који живе у подручјима с болестима које преносе комарци удвостручити на 4,7 милијарди до краја века.
- Можемо очекивати да ћемо видети више случајева и вероватно смрти од болести као што су денга грозница и маларије широм континенталне Европе. Морамо предвидети избијање епидемије и рано интервенисати како бисмо спречили појаву болести - упозорила је Лоув.
(Телеграф)
БОНУС ВИДЕО
Препоручујемо
ПОСНИ ПРЕДЛОЗИ ЗА УРАНАК: Уместо меса ово се може наћи на вашем роштиљу за Први мај
24. 04. 2024. у 14:37
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана
РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).
21. 03. 2026. у 13:35
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
МИЛЕО АУТО-ПУТЕМ: Полицајци били у чуду кад су видели КО је за воланом (ВИДЕО/ФОТО)
КАДА су због споре вожње на ауто-путу зауставили аутомобил марке Доџ, полицајци из Огдена у америчкој савезној држави Јута, помислили су да је возачу позлило.
22. 03. 2026. у 22:25
Коментари (0)