БИВШИ БРИТАНСКИ ЗВАНИЧНИЦИ: Држава није успела да се припреми за рат

Марко Колашинац
Марко Колашинац

07. 04. 2024. у 12:31

БИВШИ званичници Велике Британије у области одбране сматрају да Британија није успела да се припреми за ''рат као подухват целе нације", уз оцену да не постоје планови како да држава функционише у условима евентуалног сукоба, пише британски Телеграф.

БИВШИ БРИТАНСКИ ЗВАНИЧНИЦИ: Држава није успела да се припреми за рат

Фото Танјуг/АП

Лист наводи да се бивши министар оружаних снага Британије Џејмс Хепи сагласио са оценом садашњег министра одбране Гранта Шапса да се Британија од почетка рата у Украјини налази у ''предратном добу'' и додао да ниво спремности земље није адекватан.

- Рат је подухват целе нације и, да будем искрен, у Великој Британији веома каснимо' - рекао је Хепи, уз опаску да постоје делови владе који нису озбиљно размишљали о функционисању земље у рату.

Хепи је навео да се доскорашњи министар одбране Бен Волас залагао за то да читава влада учествује у вежби која симулира спуштање грађана у бункере, како би имали предстраву како влада функционише у ратном окружењу, али да су на таквој вежби на крају ''невољно'' учествовали званичници Министарства одбране и високи војни официри.

Волас сматра да је у влади ''превише људи који се ослањају на наду да ће тренутна нестабилност у свету нестати'' и додаје да је време да се ''скине прашина'' са приручника из периода Хладног рата који говоре о томе како да се управља Британијом у ратним условима.

Фото: ЕПА

Он је поновио позив влади да се озбиљно припреми, рекавши да све већа нетабилност у свету говори да цела земља мора направити корак ка препознавању основне дужности да се размишља о одбрани.

- Тако смо размишљали током Хладног рата и сви, од локалне управе до Министарства одбране, одиграли су своју улогу - рекао је Волас.

Телеграф преноси изјаву неименованог званичника националне безбедности који је рекао да до побољшања одбрамбене способности није дошло због бирократије којом се, како је навео, Министарство спољних послова брани да не препозна ''тужну стварност модерног света''.

- Проводимо више времена у разматрању да ли смо довољно разноврсни и инклузивни него у припремама за претње које би потенцијално уништиле нацију - рекао је тај званичник.

Британија тренутно троши око два процента БДП-а на одбрану, а из владе је саопштено да ће између 2020. и 2025. у одбрану бити уложено додатних 24 милијарди фунти, наводи лист.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

Снимци Хане Икодиновић запалили интернет - врели кадрови (ВИДЕО)

Снимци Хане Икодиновић запалили интернет - врели кадрови (ВИДЕО)

СТАРИЈА ћерка "новосадске барбике" и прослављеног ватерполисте Данила Даче Икодиновића, Хана Икодиновић, израсла је у праву лепотицу и већ одавно јој тепају да је "најлеша ћерка познатих родитеља у Србији".

26. 03. 2026. у 21:36 >> 21:50

Коментари (0)

ТРАМП МУ ОВО НЕЋЕ ОПРОСТИТИ! Албанац тврди, а Хрвати поносни: Двапут сам пребио Чака Нориса!