МАКРОН САДА У БРАЗИЛУ ТРАЖИ НУКЕЛАРНЕ САВЕЗНИКЕ: Појачана сарадња Бразила и Француске

Француска би нови извор уранијума могла да пронађе у Бразилу. И највећа земља Јужне Америке би из овога могла да извуче свој нуклеарни интерес. То произилази из недавне посете председника Емануела Макрона његовом колеги Лули да Силви.

МАКРОН САДА У БРАЗИЛУ ТРАЖИ НУКЕЛАРНЕ САВЕЗНИКЕ: Појачана сарадња Бразила и Француске

Foto: Tanjug/AP

Нигер, једна од најсиромашнијих земаља на свету, али седма по резервама уранијума, с преко 425 хиљада тона, дуго је била важан француски партнер у снабедвању овом рудом. Приликом стицања независности Нигера шездесете, Француска је испреговарала ексклузивне споразуме за експлоатацију неопходне компонентне у нукеларној сфери као стратешке сировине, а заузврат је овој афричкој земљи обећала војну безбедност, тржиште за њене производе и помоћ у развоју.

Летошњи пуч у Нигеру је много тога променио. Француски интереси у овој земљи постали су мета излива незадовољства грађана земље чији се експерти жале да су од укупног колача за извоз уранијума добијали само мрвице, у држави у којој једва 13 одсто становништва има приступ електричној енергији.

Париз се сада окренуо другим изворима, па је Бразил, као девета земља по резервама уранијима, с око 280 хиљада тона, на путу да можда замени Нигер. Емануелу Макрону би тако пошло за руком оно што није ни Де Голу, када је покушао да увозом из ове јужноамеричке земље обезбеди одржавање француског нукеларног система.

Као једина земља ЕУ која поседује нукеларно наоружање у ЕУ и друга у свету, после САД, по количини произведене цивилне нуклеарне енергије, Француска има велике потребе за уранијумом. Сваке године, француска електродистрибуција купи око 7.000 тона, односно десет одсто укупне набавке коју обаве земље у свету.

Чак 80 одсто француских потреба стиже из четири земље: Казахстана као највећег светског произвођача, Узбекистана, Намибије и Нигера који је Француску снабдевао с око 15 одсто потреба. Али, Нигер се више не сматра сигурним снабдевачем. Велика количина истрошеног уранијума шаље се такође из Француске у Русију где се прерађује и враћа назад. То, као и везе Русије с Казахстаном и Узбекистаном, а усред украјинске кризе, за Париз такође нису сигурна опција.   

Испружена рука Бразила је зато дошла као поручена. Париз је за понуђену сарадњу у области енергије и руда обећао велика улагања у бразилски цивилни нуклеарни програм. Французи ће инвестирати и у пренос технологије прераде уранијума на бразилском тлу, док ће француске фирме реновирати нуклеарку "Ангра 1" и учествовати у градњи трећег реактора. Пренеће и технологију за изградњу подморница на нуклеарни погон. Стратешки споразум између Француске и Бразила поразумева и милијарду евра улагања у заштиту Амазоније, у циљу даљег спречавања прегревања планете.

ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА

Бразил и Француска су одлучиле да сарадњу прошире и на домен одбране на дуге стазе, у домену војне индустрије, трансфера технологије и обуке. Стратешки споразум обухвата многобројне домене, до спорта и културе, а укључује и вештачку интелигенцију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)