ЧАК 16 САВЕЗНИХ ДРЖАВА ТУЖИ БАЈДЕНА: Једна одлука га "скупо коштала"

ГРУПА од 16 америчких савезних држава поднела је тужбу против председникаЏоа Бајдена и министра енергетике због обуставе издавања дозвола за извоз укапљеног природног плина (ЛНГ).

ЧАК 16 САВЕЗНИХ ДРЖАВА ТУЖИ БАЈДЕНА: Једна одлука га скупо коштала

Foto: Tanjug/AP

Крајем јануара председник Бајден паузирао је издавање дозвола за извоз ЛНГ-а, а министарство енергетике најавило је анализу њиховог утицаја на економију и околиш.

Забрана је неуставна и крши одредбу о приоритетном статусу извоза и политику самог министарства енергетике, тврди канцеларија тексашког државног одветника Кена Паxтона у саопштењу објављеном јуче.

- Тексас је главни произвођач сирове нафте и природног плина у држави и забрана Бајденовог кабинета нашкодиће тексашкој економији и милионима који се ослањају на набавку из Тексаса - стоји у саопштењу.

Забрана је посебно забринула Европу

Уз Тексас, група укључујуе и савезну државу Луизиану, такође важног произвођача плина у оквиру САД-а. Забрана је посебно забринула Европу која данас купује више од 60 посто америчког извоза. 

САД је данас највећи снабдевач Европе укапљеним плином и увозници упозоравају да би забрана могла имати негативне последице по енергетску сигурност Старог континента у будућности, на пример у облику повећања цена због недостатне количине плина на тржишту, како истиче највећи немачки трговац Унипер.

Портпарол Европске комисије изјавио је почетком фебруара да америчка одлука "неће на кратки ни на средњи рок утецати" на сигурност снадбевања плином у ЕУ. Водећа јапанска електроенергетска компанија ЈЕРА изјавила је пак да би америчка обустава нових пројеката, потраје ли, могла негативно утицати на снабдевање Јапана, али и света.

(Индекс)

БОНУС ВИДЕО: ЕВАКУАЦИЈА ЗБОГ РУДНИКА: Становници Масеја у Бразилу у опасности од урушавања рудника соли

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

КЛАНИЦА У КОНСТАНТИНОВКИ: Украјинци беже, Руси јуришају са исуканим бајонетима

КЛАНИЦА У КОНСТАНТИНОВКИ: Украјинци беже, Руси јуришају са исуканим бајонетима

КОМАНДАНТ батаљона је изјавио да украјинске оружане снаге избегавају борбу лаког оружја у Константиновки. Према његовим речима, током чишћења насеља, украјински војници покушавају да избегну блиску борбу, јер су инфериорни у односу на руске јединице у ватреним обрачунима.

01. 07. 2026. у 15:48 >> 15:55

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ЗЕЛЕНСКИ ОДЛАЗИ У ИСТОРИЈУ? Овај човек улази у трку за председника Украјине

ВАЛЕРИЈ Залужни, бивши врховни командант и тренутни украјински амбасадор у Уједињеном Краљевству, рекао је садашњем председнику земље, Володимиру Зеленском, да намерава да постане нови председник Украјине.

01. 07. 2026. у 15:45

Коментари (0)

СЕНЕГАЛ СЕ САМОУБИО НА СВЕТСКОМ ПРВЕНСТВУ! Белгија надокнадила два гола засотатка, па у надокнади другог продужетка изборила осмину финала