ХИПЕРСОНИЧНИ ПРОТИВРАКЕТНИ СИСТЕМ: Русија уводи нови систем којим побвећава ефикасност С-400 (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

11. 03. 2024. у 21:30

РУСИЈА је завршила производњу аутономног система за идентификацију циљева Јенисеј и радарског система Валдај усред све веће претње коју представљају украјинске беспилотне летелице и ракете дугог домета.

ХИПЕРСОНИЧНИ ПРОТИВРАКЕТНИ СИСТЕМ: Русија уводи нови систем којим побвећава ефикасност С-400 (ВИДЕО)

Фото: ЕПА/принсткрин/Илустрација

Током посете руског министра одбране Сергеја Шојгуа концерну ВКО “Алмаз-Антеј”, 6. марта 2024, генерални директор Јан Новиков га је известио да је у 2023. године остварен задатак производње радарских система за откривање и сузбијање беспилотних летелица „Валдај“ као и аутономних система за означавање циљева „Јенисеј“, који ће обезбедити рад противваздушних ракетних система С-400.

Генерални директор ПЈСЦ НПО „Алмаз“ Генадиј Бендерски известио је Шојгуа да је ово предузеће створило нова средства за борбу против беспилотних летелица, која су тренутно на фабричком тестирању.

Информације о ова два система су поверљиве и мало се зна о њима. О развоју нове радарске станице први пут се сазнало у априлу 2018. године из извештаја са полигона Ашулук. У материјалу је по први пут приказана нова станица, а саопштено је да је названа „Јенисеј“.

Према тада доступним информацијама, „Јенисеј“ је радиолокациона секторна станица отпорна на ометање. Отпорност на сметње се постиже захваљујући удаљеним стубовима који блокирају утицај сметњи на рад.

Станица може да прати било које ваздушне мете, укључујући и хиперсоничне. Постављање станице у стање приправности траје 5 минута. Максимални домет откривања ваздушних циљева је 600 км, а висина 100 км. Планирано је да “Јенисеј” буде део најновијег противваздушног ракетног система С-500 “Прометеј”.

Но извештаји у руским локалним медијима који се позивају на обавештајне податке отвореног типа, тврде да је Јенисеј може да повећа и оперативне способности С-400. Према неким извештајима, мултифункционални радар Јенисеј са дометом до 600 км и висином до 100 км, може да идентификује и прати аеродинамичке и балистичке циљеве.

Командно место прима податке о мети који се затим преносе другим компонентама које раде у тандему на праћењу и елиминацији циља. Побољшано откривање мете оногућава Јенсеијев двопојасни фазни локатор, који истовремено уклања сигнале ометања.

За електронско прислушкивање и праћење из ваздуха, Јенисеј има пасивни режим рада. У последњем случају, може да преноси податке о циљању како би активирао мултифункционалне радаре система С-400 / С-500.

Након лансирања, Јенисеј је наводно способан да прати ПВО ракете и прецизно утврди да ли је циљ погођен. Постоје непроверене тврдње да станица може да идентификује и хиперсоничне пројектиле. Систем је наводно уведен у употребу 2021. године.

„Поред могућности надзора у радијусу од 3600, радар, наводно, има могућност секторског осматрања и откривања малих хиперсоничних циљева“.

Према руским изворима, радарски систем Валдај је развијен да идентификује и прати циљеве са невероватно малим радарским пресеком. Валдај може разликовати веома мале беспилотне летелице од других ваздушних објеката, што је неопходно за њихово прецизно сузбијање и неутралисање.

Систем Валдај је монтиран у контејнеру на каросерији троосовинског самоходног возила. Структурне компоненте комплекса укључују радарски модул, оптоелектронски модул, управљачки модул са даљинском контролном плочом, модул за проналажење правца извора радио сигнала и модул за противмере.

Систем поседује и комуникационе могућности а има самостално напајање. Оптоелектронска детекција, радио смер и радар су комбиновани у систему монтираном на возилу. Састоји се од тродимензионалног радара X-опсега који може скенирати 3600 по азимуту и ​​0 до 30о по елевацији. Минимални домет детекције је од 300 м.

Радар ради у тандему са модулом за одређивање правца радио сигнала за лоцирање беспилотних летелица и њихових оператера, као и за идентификацију контролних и комуникационих канала дрона. Уређај води термовизијску камеру ка мети коју проналази помоћу радиогониометра (РДФ) или радара. Оптоелектронски модул врши праћење циља и процену ефикасности противмера.

Модул ометача у систему против-дронова може блокирати навигацијске и контролне сигнале. Могуће је да технологија такође има могућност онемогућавања беспилотних летелица у облику пројектила или мреже.

Као и Јенисеј, Валдај је у опрему наводно уведен 17 маја 2021. године. Хвалећи нове системе Шојгу је изјавио: „Видимо да непријатељ поседује ФПВ дронове, беспилотне летелице већег домета и веће снаге, ракете ХИМАРС, као и оружје совјетског дизајна.

Наравно, морамо одлучити како да им се супротставимо.“ Ово саопштење долази у тренутку када је Украјина интензивирала своје нападе дроновима на руске објекте, далеко иза линије фронта, због чега је императив за Русију да повећа своју противваздушну одбрану.

ЈОШ 10.000 ДРОНОВА ЗА УКРАЈИНУ

Током недавне посете Украјини, државни секретар за одбрану Велике Британије, Грант Схаппс, најавио је да ће Лондон Украјини испоручити 10.000 дронова.

Према Шапсу, Британија ће донирати дронове у оквиру новог пакета војне помоћи од 325 милиона фунти. Већина дронова су типа ФПВ, који се углавном користе за извиђање. Но, у пакету ће бити и 1000 „дронова за напад у једном правцу“ (самоубица).

У украјинском сукобу, беспилотне летелице су постале незаменљиво оруђе и за напад и за мисије надгледања, надокнађујући Украјини релативни недостатак копнених снага. Володимир Зеленски је у фебруару најавио стварање „Снага беспилотних система“, нове дивизије украјинских оружаних снага која ће објединити операције беспилотних летелица под једну команду.

Дронови већег домета тренутно се користе за гађање кључних циљева дубоко у Русији, као што су инфраструктура везана за енергетски сектор и војни производни погони. Денис Шмихал, премијер Украјине, изјавио је да је почетком 2024. године у његовој земљи више од 200 предузећа производило дронове. Украјински званичници поставили су циљ да произведу милион или више дронова у земљи до 2024. године, јер индустријски капацитет земље наставља да расте.

Међународни савезници Украјине такође концентришу своје напоре да помогну нацији да буде корак испред Русије у рату дронова. Међународна коалиција ради на томе да пошаље око милион дронова у Украјину до 2025. године.

Уз проширење украјинског арсенала беспилотних летелица, Русија треба да прошири своје способности противваздушне одбране интеграцијом система попут Јенисеја и Валдаја који ће повећати способност С-400.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИ УНИШТИЛИ ПРВИ АБРАМС: Амерички тенк у пламену

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024