ШЕФ УКРАЈИНСКИХ ВОЈНИХ ОБАВЕШТАЈАЦА: Наваљни је сам умро, а Руси немају иранске ракете (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

27. 02. 2024. у 21:30

ОДГОВАРАЈУЋИ на питање представника медија, начелник Главне обавештајне управе Министарства одбране Украјине генерал Кирил Буданов је изјавио да „Алексеј Наваљни није убијен у руској кажњеничкој колонији – он је сам преминуо.”

ШЕФ УКРАЈИНСКИХ ВОЈНИХ ОБАВЕШТАЈАЦА: Наваљни је сам умро, а Руси немају иранске ракете (ВИДЕО)

Фото: Профимедиа/Илустрација

Шеф украјинске војне обавештајне службе је нагласио да је смрт Наваљног заправо настала од наглог погоршања здравља – крвног угрушка.

-Можда ћу вас разочарати, али оно што знамо, то је да је умро од крвног угрушка, истакао је Буданов.

Но, Буданов је у даљим одговорима још више шокирао дописнике западних медија. Наиме, напоменуо је да информације које су се појавиле о присуству балистичких ракета дугог домета из Ирана у Оружаним снагама Русије не одговарају стварности.

У суштини, оне уопште не постоје (у наоружању руских снага). Што се тиче доступности Москве сличне муниције коју производи Северна Кореја, она је иначе била веома мала и практично не постоји.

Фото: mil.in.ua/Министарство одбране Руске Федерације

-Русија нема иранске ракете, а за ударе је коришћено само неколико ракета севернокорејске производње, и то у малим размерама, објаснио је Буданов.

Наиме, Ројтерс је из Дубаија, 27. фебруара, на основу 6 извора, објавио да је Иран обезбедио Русији велики број моћних балистичких ракета земља-земља.

Иранска набавка од око 400 пројектила укључује укључује оне из породице балистичког оружја кратког домета Фатех-110, као што је Золфагхар, наводно су рекла три (увек анонимна) иранска извора.

Ова мобилна ракета је способна да погоди циљеве на удаљености од 300 до 700 км. Иранско министарство одбране и Револуционарна гарда одбили су да коментаришу ове наводе. Руско министарство одбране такође није одмах одговорило на захтев за коментар.

Према једном иранском извору, наравно опет анонимном, испоруке су, наводно, почеле почетком јануара, након што је договор финализован на састанцима одржаним крајем прошле године између иранских и руских војних и безбедносних званичника у Техерану и Москви.

Анонимни ирански војни званичник рекао је да су радило о најмање четири пошиљке пројектила и да ће их бити још у наредним недељама.

Други високи ирански званичник потврдио је да су неки од пројектила послати у Русију бродом преко Каспијског мора, док су други превезени авионом. Четврти извор, упознат са материјом, потврдио је да је Русија недавно добила велики број пројектила од Ирана.

Но, портпарол Беле куће за националну безбедност Џон Кирби је почетком јануара 2024. године рекао да су Сједињене Државе забринуте да је Русија близу набавке балистичког оружја кратког домета од Ирана, поред ракета које су вец́ набављене из Северне Кореје али да нема сигурних потвда о овој трансакцији.

-Са наше стране, ми ћемо ово питање изнети пред Савет безбедности УН и спровешћемо додатне санкције Ирану. Даље опције одговора координираћемо са нашим савезницима и партнерима у Европи и другде.

Да би прекинуо спекулације, Иран је 23. фебруара рекао да није дао балистичке ракете Москви. Саопштење је уследило након оштрог упозорења САД о тешким последицама оваквог чина.

-Поред законских ограничења продаје балистичких пројектила, Иран је и морално обавезан да се уздржи од трансакција оружја током сукоба између Русије и Украјине како би спречио подстицање рата, саопштила је иранска мисија при Уједињеним нацијама у посту на Платформи X. „(Иран) се чврсто придржава међународног права и Повеље УН“.

Само дан раније, 22. фебруара, и Џон Кирби је током брифинга за штампу изјавио да Вашингтон није добио доказ да су ракете пребачене из Ирана у Русију.

Супротно Ројтерсу, украјински Дефенце Еxпресс је још 22 јануара писао да 400 балистичких пројектилаиспоручених из Ирана Русији не изгледа баш као реална цифра. До тада није било званичних информација о иранском трансферу 400 балистичких пројектила фамилије Фатех-110 у Русију.

Нешто слично је месец дана раније, 4. јануара 2024, изјавио и Кирби: иако у то време није забележен ниједан трансфер ракета, преговори о њима су у то време били прилично активни.

-Јавно смо изјавили да Русија настоји да набави балистичке ракете кратког домета од Ирана. У овом тренутку не верујемо да је Иран Москви испоручио балистичке ракете кратког домета. Међутим, Сједињене Државе су забринуте да Руси и даље активно преговарају о набавци ових ракета.

Иако се о могућности пребацивања иранских пројектила Фатех-110 и Золфагхар у Русију преговарало још од јесени 2022. године, оне у то време нису биле пренете у Москву. Но, у међувремену се много тога променило и то не на позитиван начин за „цивилизовани свет“.

Северна Кореја је пребацила сличне ракете Руској федерацији упркос свим међународним санкцијама и резолуцији УН. Но, Пјонгјанг се није суочио са адекватним последицама овог потеза.

Фото Танјуг/АП

Одсуство било каквог ефикасног одговора на поступке Северне Кореје Техерану може звучати као охрабрујући сигнал. То значи да вероватноћа иранског трансфера балистичких пројектила у Русију перманентно расте.

Кључна информација о иранским балистичким ракетама намењеним Русији је она да се ради о скоро 500 пројектила.

Истовремено, (западне силе) немају информације о иранским капацитетима за производну пројектила Фатех-110. Реч је о иранској балистичкој ракети земља-земља коју још од 2002 године производи Иранска организација за ваздухопловну индустрију.

Будановљеве речи изазвале велики одјек и на Западу и у Украјини, јер су против линије коју представља демократска администрација америчког председника Џоа Бајдена.

У недостатку да објасне овакве изјаве Буданова, неки корисници Интернета ово овјаснили као малу освету званичног Кијева Вашингтону због успоравања у испорукама помоћи!

ФАТЕХ-110

Фатех-110 је наводно развијен на бази иранске невођене артиљеријске ракете Зелзал-2. С друге стране, не може се порећи да су руске баистичке ракете технички супериорније од иранских.

Уместо да користе контролу вектора потиска (ТВЦ) и лансирање из канистера за управљање, Иранци настављају да користе пераје и кабловске канале. Они немају АБМ (анти-баллистиц миссиле, анти-балистичке ракете) могућности избегавања, као што је маневрисање при крају лета; тако је њихова балистичка путања предвидљива.

Но, неки проруски блогери сугерисали су да је Русија спремна да набави иранске ракете јер жели да штеди своје Искандере, а да ипак са високом прецизошћу напада украјинске циљеве. Употреба иранских ракета, према њиховим речима, омогућила би Москви да надвлада украјинске системе противваздушне одбране.

Док Иран има невероватну разноликост балистичких пројектила у различитим стањима распоређивања, ракета на чврсто гориво Фатех-110 је вероватно најважнија.

Од тестирања 2001. године, Иран је направио четири узастопне генерације (назване од -110А до -110Д од стране западних “посматрача”), свака са већим дометом и/или прецизношћу.

Најновији Фатех-110Д и претходни Фатех-110Ц имају максимални декларисани домет од 300 километара. Они се могу служити ГПС сателитима ГЛОНАСС или БЕИДОУ а ту је и квалитетнији ласерско-жиро инерцијални систем за навођење.

Пројектил, који има бојеву главу од 650 килограма, могао би пасти у просеку у пречнику од 15 метара од назначене мете. Иран је 2018. године користио пројектиле Фатех да изврши изузетно прецизан напад на курдски политички штаб у Ираку.

Модел Фатех-313 већег домета наводно је коришћен за бомбардовање америчке ваздушне базе у Ираку 2020. године.

ЗОЛФАГХАР

Већа ракета Золфагхар, која користи лагану конструкцију са намотаним филаментом, има значајно повећање домета на 700 километра и опционо може да носи 30 касетних подмуниција.

Наводно једнако прецизан као и Фатех-110, Золфагхар је показао веома лошу прецизност приликом напада на снаге ИСИС-а у Маиадену у Сирији 2018. Међутим, Иран је развио ракету већег домета Дезфул засновану на Золфагхару.

И Фатех-110 и Золфагхар се могу монтирати на камионе, а могу се лансирати у релативно кратком року пошто користе чврсто гориво. Та чињеница их чини тежим за лов и уништавање.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИ УНИШТИЛИ ПРВИ АБРАМС: Амерички тенк у пламену

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве