УКРАЈИНЦИ УПОТРЕБИЛИ АМЕРИЧКУ ПАМЕТНУ БОМБУ: Објављени докази о употреби америчке ГБУ-39 домета преко 110 км (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

17. 02. 2024. у 21:00

ОРУЖАНЕ снаге Украјине (ВСУ) забележиле су прву употребу америчких клизећих бомби ГБУ-39 из комплекса ГЛСДБ (Ground-Launched Small Diameter Bomb) на бази ХИМАРС МЛРС.

УКРАЈИНЦИ УПОТРЕБИЛИ АМЕРИЧКУ ПАМЕТНУ БОМБУ: Објављени докази о употреби америчке ГБУ-39 домета преко 110 км (ВИДЕО)

Фото Танјуг/АП

Информације указују да је таква бомба пала на Кремину у ЛНР 13. фебруара. 2024 године, а томе сведочи снимак са остацима муниције који су објавили руски војни официри.

О пребацивању ГЛСДБ серије у Кијев смо писали почетком фебруара, а испоруке су најављиване још пре више од годину дана. Ова муниција се у различитим изворима назива лака земаљска бомба малог пречника, клизећи пројектил високе прецизности и вођени пројектил.

Развој је укључивао СДБ (ГБУ-39) ваздушну бомбу и млазни мотор из америчких невођених ракета калибра 227 мм за М142 ХИМАРС и М270 МЛРС, као и за К239 Chunmoo. Од 2008. године мотори се чувају у магацинима. Сааб и Боеинг су одлучили да их искористе за модернизацију СДБ.

Најновија модификација бомбе обезбеђена је инерцијалном навигацијом (функционисање без ГПС-а и приступа спољном сигналу) и локатором милиметарских таласа, а ласерски сензор помаже у откривању и неутралисању циљева у покрету.

Даљина удара СДБ-а је најмање 110 км, тежина бојеве главе је 93 кг, што јој омогућава да продре у метар дебелу армирано-бетонску плочу.

Бомба има крила која омогућавају планирање и промену путање у ваздуху. Упроштено говорећи она зна како да заобиђе природне препреке и заправо уђе са задње стране.

ДА ЛИ СУ ГЛСДБ ИКАДА КОРИШЋЕНЕ?

Бомба је тестирана пре скоро 10 година – 2015. године, али никада до сада није коришћена. Украјина је прва држава која рачуна на реалну борбену примену ГЛСДБ великог домета, па је прилика за развој добро дошла.

Пентагон је такође говорио о вероватноћи трансфера у новембру 2022. године, а испоруке су се очекивале у фебруару 2023. године. Потом су одложени за крај године, али су планови и овога пута кориговани.

Генерални директор војно-политичког центра Фондације за одбрану демократије (ДЦ) Бредли Боумен покушава да објасни поменуто кашњење:

Није случајно што је испорука дуго трајала. То нису само финансије, већ и политичка воља да се организују одговарајући производни капацитети. Поред тога, муниција ове врсте представља интеграцију пара различитих система, тако да њихова адаптација захтева одређени напор. Па тек након задовољавајућег тестирања узорак се може ставити у производњу.

Дакле, пошто нико од произвођача није желео да ради са губитком, морали су да буду приморани да поштују упутства савезних власти. На крају су сви повиновали и добили позитиван резултат.

Пентагон је, према најновијим информацијама, завршио тестове најновије ГЛСДБ муниције, а испорука Украјини је обављена почетком фебруара.

Овај производ има најмање двоструко већи домет у поређењу са сличним оружјем. Једини изузетак су амерички АТАЦМС са дометом до 160 км, али су их Украјинци добили врло мало, као што смо споменули, прескупе су.

Цена ГЛСДБ не прелази 40 хиљада долара, док АТАЦМС кошта стотине хиљада долара. Према речима администратора СААБ групе, постоји вишак мотора, а има произведених око 20 хиљада бомби.

У западним изворима нема информација о количини муниције која је пребачена у Украјину. Иако, према прелиминарним назнакама, Оружане снаге Украјине поседују само неколико десетина.

Поређења ради, (према извештајима западних медија) само у новембру месецу 2023. године, руска авијација је испустила више од 1.100 бомби типа ФАБ-250 и ФАБ-500.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СИ АПЛАУДИРАО ВУЧИЋУ: Ове моћне речи председника Србије одушевиле најмоћнијег човека света (ВИДЕО)