СВИ НАПАДИ НА РУСКЕ ДЕСАНТНЕ БРОДОВЕ У ЦРНОМ МОРУ: Колико је још преостало ових важних пловила (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

14. 02. 2024. у 19:37

УОЧИ почетка рата у Украјини фебруара 2022 Руска ратна морнарица у Црно море у складу са потребама и активностима Црноморске флоте послала је повећу групу десатних бродова.

СВИ НАПАДИ НА РУСКЕ ДЕСАНТНЕ БРОДОВЕ У ЦРНОМ МОРУ: Колико је још преостало ових важних пловила (ВИДЕО)

Фото МО Русије

У питању су била издвојена десантна пловила из састава Северне и Балтичке флоте који су изазвали узбуну од Балтика и Северног мора до Средоземља. Све јединице ОСОЈ (обалско осматрање, обалско јављање) на Медитерану чланица НАТО будно су пратиле пловни састав док није ушао у Црно море.

Почео је рат, а од самог почетка десантни бродови имали су велику улогу. Најпре неколико пута десантни бродови изводили су демонстрациона дејства близу обале Одесе симулирајући опцију да се спрема поморски десант.

Из састава Северне флоте у Црно море стигли су следећи велики десантни бродови „Петар Моргунов”, „Оленегорски рудар” и „Ђорђе Победоносац”. Из Балтичке флоте: „Корољов”, „Минск” и „Калињинград”.

У саставу Црноморске флоте налазили су се бродови „Цезар Куников”, „Новочеркаск”, „Азов”, „Јамал”, „Орск” и „Николај Филченков”.

СВИ НАПАДИ НА РУСКЕ ДЕСАНТНЕ БРОДОВЕ

Месец дана касније брод је освајањем луке Бердјанск добио нову улогу. Постао је логистички брод за превоз муниције и војне опреме. Дана 24. марта 2023. године приликом истовара муниције на брод је пала тактичка балистичка ракета Точка У која је изазвала стравичну експлозију. У нападу је уништен десантни брод Орск BDK-65 Projekt 1171 Tapir. Оно што је занимљиво Caesar Kunikov који је у нападу 14. фебруара наводно потпољен, био тешко оштећен у овом нападу.Такође у том нападу оштећен је био још један брод Новочеркаск исто класе Ропуча.

После ових напада десантни бродови су били мало кориштени. Нови напад уследио је 4. августа 2023 године када су украјински дронови напали десантни брод „Olenegorski rudar” класе Ропуча у руској војној луци Новоросијск.

Дана 13 септембра 2023. године крстарећим ракетама нападнут је поморски ремонтни завод на Криму. Том приликом крстарећом ракетом “Storm Shadow” уништен је на сувом доку десантни брод “Минск” класе Ропуча од кога није остало ништа. Брод је погођен са три крстареће ракете.

Дана 26 децембра 2023 директним поготком крстареће ракете “Storm Shadow” погођен је десантни брод “Новочеркаск” класе Ропуча приликом ракетног напада на Федосију.

КЛАСА РОПУЧА

Класа Ропуча, је совјетска ознака за десантне бродова Пројекат 775, који су изграђени у Пољској у бродоградилишту Гдањск за потребе совјетске морнарице.

Према намени ради се о десантним бродовима за искрцавање морнаричке пешадије и тенкова директно на плажу.

Ова класа бродова има искрцну рампу на прамцу и крми.

Иако су ови бродви према класи “ро-ро” они могу да врше истовар технике и муниције помоћу пристанишних дизалица, па се осим за поморски десант користе и за превоз терета.

Укупно је изграђено 28 бродова овог типа у периоду од 1975. до 1991.

Последња три брода били су модернизована класа Ропуча и то Пројекат 775М познат и као Ропуча II.

У односу на прву верзију има повећани капацитет за смештај војника, технике и терета који превози.

Капацитет тонаже терета је 450 тона, а у утроби брода површине 630 квадратних метара може да се смети 25 тенкова, или 46 оклопних транспортера БТР 82А. Капаците украцаних војника креће од 300-350.

Сви десантни бродови класе Ропуча се налазе у све четири руске флоте.

Сви су масовно кориштени у оквиру логистичке операције Сирија Експрес од 2015-2021. године. Украјина је имала један брод ове класе који су 2014. после анексије Крима запленила руска морнарица у уврстила у састав Црноморске флоте.

Сви бродови у саставу Црноморске флоте Русије: Цезар Куников, Новочеркаск, Јамал и Азов, модернизовани су уградњом сателитских комуникационих система Centavr-NM2S, Auriga и SAILOR.

ТАКТИЧКО ТЕХНИЧКИ ПОДАЦИ

Тип Десантни брод

Депласман: празан 2.200 тона, пуни 4.080 тона

Димензије: дужина 112,5 м, ширина 15 м, газ 3,7 м

Погон 2 дизел мотора јачине 19.200 КС

Брзина 18 чворова (33 км/х)

Радијус: 11.300 км

Смештајни капацитети: 10 тенкова, 12 оклопних транспортера БТР 82А и 340 војника или 500 тона терета

 

НАОРУЖАЊЕ

2 двоцевна топа калибра 57 мм АК-257 (Ropucha I)

1 × 76 мм АК-176 (Ropucha II)

2 вишецевна бацача ракета калибра 122 мм Град-М, ПВО систем за заштиту СА-Н-5 4 лансера и два довевна шестоцевна топа АК-630 који су монтирани на три модернизована брода класе Ропуча II.

(ТВ Фронт)

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ШОК: Карлос Алкараз избачен са турнира у Мадриду! Имитирао Надала, па морао да пакује кофере, као и Рафа (ВИДЕО)