МОЋНИ РУСКИ ЗМАЈ ПРЖИ СВЕ ПО РОВОВИМА: Москва развија термобарични ракетни бацач ТОС-3 (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

09. 02. 2024. у 22:33

РУСКА фабрика „Омсктрансмаш” патентирала је нови пројекат под симболом ТОС-3 „Змај”, а у питању је тежак систем бацача пројектован на бази шасије ТОС-1 „Солнцепек” и лансера ТОС-2 „Тосочка”.

МОЋНИ РУСКИ ЗМАЈ ПРЖИ СВЕ ПО РОВОВИМА: Москва развија термобарични ракетни бацач ТОС-3 (ВИДЕО)

Фото принтскирн телеграм vysokygovorit

До сада је развој формализован само као заштитни патент са шематским приказом, али већ привлачи пажњу својом концептуалном новином и потенцијалним могућностима.

Главни циљ новог развоја је решавање проблема ограниченог домета гађања ТОС-1 Солнцепек, који се, како је показала борбена пракса, креће од 6 до 10 километара.

Ово је приморало руске тешке бацаче да се приближе домету украјинских ударних беспилотних летелица, што је значајно смањило њихову борбену ефикасност. Насупрот томе, ТОС-2 Тосочка има повећан домет паљбе са 15 на 24 километра, што му омогућава да делује ван домашаја непријатељских дронова.

Тренутно, према западним изворима, постоји само један потврђен случај употребе ТОС-2 „Тосочка“ у борбама у јануару 2024. године. Према наводима, Украјински војници приметили су застрашујући руски тешки термобарични ракетни бацач распоређен на источном фронту.

Извиђачка јединица успешно је лоцирала савремени систем бацача пламена ТОС-2, који су недавно послале руске снаге на линије фронта у делу Доњецке области, тврде украјински извори.

Према речима генералног директора НПО „Спав“ (развојна компанија и произвођач ових система) Александара Смирнова први системи ТОС-2 испоручени су руској војсци први пут 2021. године, међутим до сада нису имали своју улогу на украјинском позоришту.

Још није познато колико ће времена бити потребно да пројекат ТОС-3 Змај пређе из идејне фазе у стварну производњу.

Прва верзија ТОС-1 “Буратино” приказана је још 1980-их, 10 година касније је побољшана у ТОС-1А “Солнтцепек”. Визуелна разлика верзије из 90-их је у томе што је број водича бојевих глава смањен са 30 на 24.

Руска војска активно користи системе ТОС-1А против кијевских снага од почетка своје специјалне операције у Украјини. ТОС-1А су користиле руске снаге у неколико сукоба, укључујући Први и Други чеченски рат, руско-грузијски рат и грађански рат у Сирији. Руска војска и даље активно користи системе Солнцепјок дуж целе линије фронта у Украјини.

ТОС-2 је рођен 2020. године тепајући му „Тосочка“. Систем бацача пламена је развио НПО Сплав и употребљена је шасија тенка Т-72.

ТЕРМОБАРИЧНО ОРУЖЈЕ

Термобаричко пуњење је врста експлозива који користи кисеоник из околног ваздуха. Употреба бојевих глава са таквим пуњењем ствара експлозивни талас који траје значајно дуже од класичног кондензованог експлозива.

Већина конвенционалних експлозива се састоји из мешавине експлозива и оксидатора, док је код термобаричког оружја то 100% експлозива, тако да оно поседује много већу снагу од конвенционалног кондензног експлозива исте масе.

Термобарична оружја имају надуже трајање експлозивног таласа и највећу разорну снагу, изузимајући нуклеарно оружје.

Многим украјинским војницима који су били у близини положаја које је руска артиљерија гађала термобаричним бомбама из ТОС-1 дијагностикована је хипоксија.

Хипоксија је критично патолошко стање људског организма, у коме је цело тело (генерализована хипоксија) или његов део (делимична хипоксија) лишено довољне оксигенације. Ово стање је опасно по живот.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АМЕРИ У ШОКУ: Српски монах им открио како је Дарко Миличић успео, а он - зашто се одрекао кошарке, купио 10.000 риба и нокаутирао коња