ГОРИ БРИСЕЛ, ХАОС У СЕДИШТУ ЕУ: Фармери блокирали улице, запалили ватру на Луксембуршком тргу (ФОТО)
У БРИСЕЛУ је данас око 1.000 фармера на тракторима блокирало неколико централних улица у Бриселу, посебно у близини Европске четврти, где се очекују лидери ЕУ на ванредном састанку Европског савета.
Фото: Танјуг/АП
Пољопривредници, који су стигли из целе Европе да протестују против Заједничке пољопривредне политике (ЗПП) и Зеленог договора, а посебно из Италије, блокирали су Луксембуршки трг испред Европског парламента и подметнули неколико пожара дрвима и гумама, преноси Анса.
Пријављени су и други случајеви вандализма, као што је бацање камења и паљење петарди, а саобраћај је ометен и у околини Брисела, јавља холандски јавни сервис ВРТ. Конвој фармера на тракторима запутио се раније данас ка седишту ЕУ у Бриселу, у циљу да представе своје жалбе везане за превисоке цене, правила и бирократију лидерима блока на самиту који је предвиђен за дискусију око слања помоћи Украјини.
Фото: Танјуг/АП
- Биће много људи... Показаћемо да смо незадовољни и то је довољно, није нам циљ да све рушимо - рекао је Жан Франсоа Рикер, фармер из јужне Белгије, и додао да очекује између 1.000 и 1.400 возила на протесту. Фармери су у среду блокирали више путева широм Белгије, Француске и Италије, док су покушавали да поремете трговину у великим лукама и другим економским рутама, преноси АП.
Протести су имали непосредан утицај и Европска комисија објавила је у среду планове да заштити пољопривреднике од јефтиног извоза из Украјине током рата и дозволи фармерима да користе део земље која је била принуђена да лежи на угару из еколошких разлога. Планове треба да одобре 27 држава чланица блока и Европски парламент, али они представљају симболичан уступак европским пољопривредницима.
- Само бих желео да их уверим да чинимо све што је у нашој моћи да саслушамо њихову забринутост. Мислим да се тренутно бавимо важним темама за њих - рекао је потпредседник Европске комисије Марош Шефчович.
(Танјуг)
Ускоро опширније
Препоручујемо
СПРЕМА СЕ ХАОС У БРИСЕЛУ: Фармери кренули ка седишту ЕУ, очекује се до 1.400 возила
01. 02. 2024. у 09:52
ПРИТИСКАЈУ НАС И УЦЕЊУЈУ Орбан: Мађарска ће претрпети армагедон ако то ураде
31. 01. 2024. у 13:23
"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку
ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.
07. 12. 2025. у 13:36
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (2)