ПОТРЕС У НЕМАЧКОЈ, ЕРДОГАН ОСНОВАО СТРАНКУ: "То је последња ствар која нам је требала"
ТУРСКИ председник Реџеп Тајип Ердоган покренуо је политичку странку за „људе страних корена“ у Немачкој која би требало да се „супротстави антимуслиманском расизму“.
Фото: Turkish Presidency via AP, File
Ердоган је најавио да ће Демократска алијанса за различитост и буђење (ДАВА), која је званично основана 7. јануара, учествовати на европским изборима који се одржавају у јуну ове године.
Оснивање странке, која је, како пише Дејли мејл, продужница Ердоганове Партије правде и развоја (АКП) у Турској, одмах је изазвало реакције и забринутост међу партијама у Берлину.
- Ердоганов огранак који се овде кандидује за изборе је последња ствар која нам треба - рекао је Џем Оздемир, немачки министар пољопривреде, који има турско мигрантско порекло, на друштвеној мрежи Икс.
- Огранак Ердогана и АКП у Немачкој био би још једна екстремна партија у земљи - написао је Јенс Шпан, заменик лидера највеће опозиционе странке, Хришћанско-демократске уније (ЦДУ), истој друштвеној мрежи.
Ово долази након што је прошлог месеца измењен закон који је омогућио онима који живе ван ЕУ да имају двојно држављанство у Немачкој, што би потенцијално дало право гласа за 1,5 милиона Турака који живе у Немачкој.
Препоручујемо
ИРАН ЛАНСИРАО РАКЕТЕ СА БОЈЕВОМ ГЛАВОМ ОД ЈЕДНЕ ТОНЕ: Тврде да су погодили аеродром у срцу Тел Авива (ВИДЕО)
ИРАНСКИ Корпус исламске револуционарне гарде тврди да је јутрос лансирао балистичке ракете са експлозивним бојевим главама од једне тоне на аеродром Бен Гурион у Тел Авиву.
05. 03. 2026. у 13:12
РУТЕУ СТИГЛА ОШТРА ПОРУКА ЧЛАНИЦЕ НАТО: Ко каже да већина подржава ударе на Иран?
ШПАНСКА министарка одбране Маргарита Роблес оштро је данас одбацила тврдњу генералног секретара НАТО-а Марка Рутеа да постоји "широка подршка" чланица савеза рату који амерички председник Доналд Трамп води против Ирана.
05. 03. 2026. у 12:54
ПЛАНЕТА У СТРАХУ: Списак 11 најсигурнијих земаља у случају Трећег светског рата
НАКОН што су америчко-израелски напади на Иран довели до одмазде широм Блиског истока, расту страхови од ескалације која би могла да прерасте у трећи светски рат. Ту су још и актуални рат између Украјине и Русије, сукоби у појасу Газе, као и стална претња кинеске инвазије на Тајван.
03. 03. 2026. у 20:21
Коментари (0)