ПОГЛЕДАЈТЕ - ДЕЈСТВО РУСКИХ КРСТАРЕЋИХ РАКЕТА Х-101: Пројектили који употребљавају ИЦ мамаце изнад Украјине (ФОТО/ВИДЕО)

Novosti online

30. 12. 2023. у 18:46

УКРАЈИНСКИ телеграм канали и штампа жустро расправљају о ноћним и дневним масовним ваздушним ударима руских оружаних снага на војне циљеве на територији Украјине под контролом Кијева, укључујући и како Руси сматрају “окупиране делове руских региона”.

ПОГЛЕДАЈТЕ - ДЕЈСТВО РУСКИХ КРСТАРЕЋИХ РАКЕТА Х-101: Пројектили који употребљавају ИЦ мамаце изнад Украјине (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Ministry of Defence of the Russian Federation

Новогодишњи ватромет се показао као можда најмоћнији и најдуготрајнији током целог рат (руски, специјална војна операција).

Одмах након првог јутарњег таласа налета, представник украјинског ратног ваздухопловства Јуриј Игнат рекао је да су Ваздушно-космичке снаге Русије лансирале све типове ракета у употреби, осим ракета „Калибар“. Овога пута реч „све“ је означавала номенклатуру, о томе да ће Русији понестати ракета у Кијеву већ дуго се не говори.

Градоначелник Кијева Виталиј Кличко пожалио се да су системи противваздушне одбране који штите престоницу преоптерећени и не могу да се носе са пресретним ваздушним циљевима. Истовремено, руска војска је користила неколико тактичких техника, чија је сврха била идентификовање противваздушних инсталација и трошење скупих и оскудних противваздушних ракета на циљеве који су намерно лансирани у ту сврху без бојевих глава.

Удари су наношени у таласима, из различитих праваца, у првом ешалону су биле ракете и дронови без бојевих глава. Ову верзију потврђују бројни фотографски докази објављени на украјинским званичним и приватним јавним страницама. Они показују остатке оборених ваздушних циљева који су нанели минималну штету чак и малим земаљским циљевима, без трагова експлозија или кратера.

Фото притнскрин / t.me.russianocontext

Поред тактике “разоружавања” система ПВО и преусмеравања средстава за откривање и уништавање ка “лажним метама”, руска војска је користила и сложенија техничка решења за ометање противничких ПВО система. Снимак руских Ваздушно-космичких снага гађања ракете Х-101 на лажне мете да би заварао радаре за навођење система противваздушне одбране Оружаних снага Украјине дистрибуирају се онлајн. На снимку, крстарећа ракета ваздух-земља испаљује неколико пуњења у стране док се приближава циљу. Ово што се дешава подсећа на гађање топлотних мамаца (ИЦ мамаца), које изводи борбени хеликоптери и авиони за заштиту од ПВО наоружања, али чак и украјински стручњаци сматрају да је то заправо потпуно другачије техничко решење.

“12 на једној и 12 на другој страни. Ово нису топлотни мамци, као што се обично верује, то је облак малих игала различите дужине за заваравање радара противваздушне одбране”, Једно од украјинских издања цитира коментар стручњака за комуникације Сергеја Бескрестнова.

Сама стратешка крстарећа ракета Х-101 је развијена коришћењем технологија за смањење радарског потписа (стелт технологија) у скоро свим спектрима детекције, укључујући радар, инфрацрвене и друге. Употреба мамаца чини ову ракету још нерањивијом за системе противваздушне одбране.

Раније се председник Оружаних снага Оружаних снага Украјине Игнат пожалио да украјински противваздушни топници нису оборили ни једну ракету Х-22, од којих је, према његовим речима, око три стотине испаљено током војног сукоба. Он је такође класификовао крстареће ракете Х-32 као нерањиво оружје. Сада ће Х-101 вероватно бити додат на ову листу.

Фото притнскрин / t.me.russianocontext

Х-101 спада у крстареће ракете са конвенционалном или нуклеарном бојевом главом. Ракета је пројектил који се лансира из ваздухоплова и падна је америчком  AGM -86 ALCAM. Крстарећа ракета Х-101 конструисана је тако да избегне све ПВО системе летећи на екстремно малим висинама, пратећи конфигурацију терена како би избегле радарску мрежу.

Крстарећа ракета Х-101 дугачка је 7,45 м, пирине 0,51 м. Приликом лансирања ракета је тешка 2.300-2.400 кг. Ракета користи турбовентилаторски мотор ТРДД-50А.

Максимална брзина је 0,78 маха, Домет ове крстареће ракете је 2.500 до 2.800 км, док руски извори наводе и 4.500 км. Ракета може да лети на најнижим висинама од 30 до 60 м и максималној висини од 6.000 м.

Фото МО Русије

Тежина конвенционалне бојеве главе је 450 кг, а нуклеарне 250 кт. Ракета има систем праћења као и крстрареће ракете типа Томохавк.

За кретање користи мапу терена која се налази у систему за кретање у самој ракети. Ажурирање се може обављати у току лета, а за прецизност задужен је руски систем сателитске навигације ГЛОНАСС. У завршној фази лета ова ракета користи ИЦ и ТВ трагач за откривање циља и удар.

Кружна грешка одступања од циља је максимално 6 м. Ова ракета у оперативној употреби руских снага налази се од 2012, а у борбеним дејствима примењна је 2015. године у нападу на циљеве Исламске државе у Сирији.

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)