ЕРДОГАН ЈАСНО ПОРУЧИО: Турска ће подржати улазак Шведске у НАТО, ако САД...
ТУРСКА би подржала чланство Шведске у НАТО-у под условом да САД одрже обећање и одобре продају борбених авиона Ф-16 Анкари, објавио је турски лист "Хуријет", позивајући се на изворе.
Фото: Профимедиа
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган сматра погрешним што САД шаљу борбене авионе Грчкој, а одбиле су да га пошаљу Турској, пише РИА.
- Овде није проблем чланство Шведске, већ недостатак поверења САД у турску страну. Ако се то поверење успостави, пут Шведске ће бити поплочан - оценио је колумниста турског листа близак владиним круговима Абдулкадир Селви.
Представнички дом америчког Конгреса је у јулу 2022. усвојио амандман буџета за одбрану којим се америчкој администрацији забрањује да Турској продаје нове авионе Ф-16 и компоненте за њихову модернизацију све док Турска крши ваздушни простор Грчке.
Претходно је Турска искључена из програма производње ловаца-бомбардера пете генерације Ф-35 због куповине руских противваздушних ракетних система С-400.
Шведска је, као чланица Европске уније, у преговорима са турским председником пристала да, у замену за ратификацију апликације, помогне у интензивирању процеса приступања Турске ЕУ. Међутим, генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изјавио је да питања приступања Шведске НАТО-у и приступања Турске ЕУ "нису у вези једно са другим".
(РТ Балкан)
БОНУС ВИДЕО: СТОПАМА СЕВЕРНЕ КОРЕЈЕ: Лансиран први јужнокорејски шпијунски сателит у свемир
Препоручујемо
ДА ЛИ ЕРДОГАН НАЈАВЉУЈЕ АКЦИЈУ ТУРСКЕ? "Израел врши тероризам, нећемо остати неми"
02. 12. 2023. у 12:07
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.
28. 01. 2026. у 07:48
ВОЈСКА НА УЛИЦАМА ПЕКИНГА Кина у фази унутрашњег обрачуна: Хапшења у врху армије за издају у корист САД (ВИДЕО)
КИНА се суочава са једним од најтежих тренутака унутрашње политичко-безбедносне нестабилности у последњој деценији.
28. 01. 2026. у 07:00
САДА ЈЕ СВЕ ОТКРИВЕНО! Ево због чега Душан Мандић није био на пријему код Вучића
Ватерполо репрезентација Србије освојила је у златну медаљу на Европском првенству у Београду пошто је у недељу у финалу победила Мађарску 10:7, међутим многи нису знали са каквим проблемима се носио селектор Урош Стевановић.
28. 01. 2026. у 12:38
Коментари (0)