"ЗАШТО СТОЛТЕНБЕРГ ЋУТИ?" Захарова прозвала првог човека Алијансе
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова запитала се шта ради генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг на Самиту о климатским помена КОП 28, одржаном у Дубаију, подсетивши на утицај који је саботажа Северног тока 1 и 2 имала на екологију Скандинавије.
Фото: Профимедиа
- Пре неки дан, генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг појавио се у Дубаију на Самиту УН о климатским променама, где је причао о руском гасу и одговорности Алијансе. Рекло би се, какве везе имају НАТО и клима? - запитала се она.
Како додаје, Столтенберг "није причао о настојањима Алијансе да поремети ланце снабдевања својих чланица еколошки најприхватљивијим угљоводоничним извором енергије са минималном емисијом ЦО₂ из Русије, нити се дотакао утицаја терористичких напада на гасоводе Северни ток на екологију Скандинавије. Једном речју - то је катастрофално", истакла је Захарова.
Напомиње да је, према процени стручњака, експлозија на Северном току избацила 14 милиона тона гасова у атмосферу над Данском и Шведском.
- С обзиром на малу густину гаса, тешко је и замислити о каквој је стварној запремини емисије реч. Испоставило се да су емисије толико озбиљне да су изазвале промене у годишњем извештавању Шведске у укупној статистици о емисијама гасова у земљи. Шведски удео – око 6 милиона тона – је 10 пута већи - додала је Захарова.
Због терористичких напада ЕУ је новчаним казнама запретила скандинавским земљама због неиспуњавања климатских обавеза, иако ништа нису урадиле, само су гасоводи пролазили кроз територију њихове економске зоне, напоменула је Захарова, тврдећи да иза свега стоји Бела кућа, у којој су се, како каже, шест месеци пре терористичког напада ковали планови да се Северни ток уништи.
(РТ Балкан)
БОНУС ВИДЕО: ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике
Препоручујемо
ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић рекао је данас, на форуму "ГЛОБСЕЦ БЕЛТАЛКС: Београдски економски разговори", да више нема рационалности у међународној политици и да се ускоро спрема велики сукоб.
09. 12. 2025. у 20:57
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (0)