ИЗРАЕЛ РАЗМАТРА НОВУ ТАКТИКУ ЗА УНИШТЕЊЕ ХАМАСА: Американци упозоравају - може доћи до еколошке катастрофе

Марко Колашинац
Марко Колашинац

05. 12. 2023. у 08:18

ИЗРАЕЛСКЕ власти разматрају могућност потапања морском водом система подземних тунела у којима се, како сматра израелска војска, крију борци палестинског покрета Хамас.

ИЗРАЕЛ РАЗМАТРА НОВУ ТАКТИКУ ЗА УНИШТЕЊЕ ХАМАСА: Американци упозоравају - може доћи до еколошке катастрофе

Foto: Tanjug/AP

То би могло довести до еколошке катастрофе и додатно погоршати ситуацију са слатком водом у енклави, пише „Волстрит џорнал“, позивајући се на изворе у америчкој администрацији.

Према информацијама портала, Израелске одбрамбене снаге су средином новембра завршиле постављање пет пумпних станица у близини избегличког кампа „Ел Шати“, које могу да пумпају воду из Средоземног мора и поплаве тунеле у року од неколико недеља.

Израелске власти још нису донеле коначну одлуку о оваквом кораку, а такође су подељена и мишљења у администрацији америчког председника Џозефа Бајдена, коју је Тел Авив обавестио о таквој могућности.

С обзиром на то да је степен водонепропусности тунела нејасан, готово је немогуће израчунати утицај покушаја њиховог плављења на тло и подземне воде, и сазнати шта ће бити са водоводним и канализационим системом у енклави. Осим тога, постоји могућност да због поплава у земљу могу да доспеју опасне материје које се вероватно налазе у тунелима, чија би дужина могла да износи и до 500 километара.

Како примећује „Волстрит џорнал“, неки бивши амерички званичници сматрају да би таква мера могла да доведе Бајдена и његову администрацију у тешку ситуацију и доведе до осуде целог света.

Притом, за време потребно да се тунели поплаве, милитанти који се тамо крију моћи ће да их напусте. Према мишљењу једног бившег агента ЦИА, плављење тунела у дугорочној перспективи може да примора Хамас да их напусти, али ако се у њих пусти слана вода, „то би могло да погорша хуманитарну кризу“ у енклави.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО:

ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".

11. 03. 2026. у 16:26

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.

11. 03. 2026. у 17:06

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (0)

МЛАДИ СРБИН ЗАПРЕПАСТИО АМЕРИКУ! Биће сензација НБА драфта, шутира боље од свих Срба - и не, није син Пеђе Стојаковића (ВИДЕО)