ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ: На хиљаде деце у Кини оболело од упале плућа, СЗО тражи објашњење

Новости онлине

24. 11. 2023. у 09:28

БОЛНИЦЕ у Пекингу препуне су деце која имају атипичну пнеумонију праћену високом температуром, али без кашља.

ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ: На хиљаде деце у Кини оболело од упале плућа, СЗО тражи објашњење

Фото АП

Светска здравствена организација (СЗО) затражила је од кинеских власти више информација и објашњење за „кластере недијагностиковане упале плућа“, која се великом брзином шири међу децом на северу земље!

Како је пренео ББЦ, медији који нису под потпуном контролом државних власти објавили су да су болнице у овом делу земље препуне болесне деце.

Кинеске власти, на другој страни, велики пораст оболеле деце приписале су укидању мера против коронавируса и сезони грипа. Међутим, СЗО је позвала грађане у Кини да преузму потребне мере како би се смањила могућност трансмисије. У саопштењу СЗО наводи се да је потребно више информација о извештајима о „кластерима недијагностиковане пнеумоније код великог броја деце на северу Кине“. Међу првима је извештај о великом броју оболеле деце објавио Промед, систем за глобално праћење епидемија.

- Од октобра месеца у северној Кини пријављен је знатно већи број оболелих од симптома сличних грипу него у истом периоду у протекле три године - наводи се у извештају.

Прошле недеље је Кинеска национална здравствена комисија саопштила да је дошло до пораста неколико респираторних болести широм земље, посебно грипа, ковида, микроплазма пнеумоније, уобичајене бактеријске инфекције код млађе деце, као и респираторног синцицијалног вируса (РСВ). Као разлог за пораст оболелих наведено је укидање мера против ковида. Друге земље, попут Велике Британије и Сједињених Држава, такође су имале пораст броја оболелих од болести сличних грипу након укидања рестрикција уведених због коронавируса.

СЗО, међутим, тврди да је нејасно да ли су у вези епидемија упале плућа и свеукупан раст броја респираторних инфекција које је Пекинг пријавио, због чега су затражене додатне информације. СЗО је апеловала да се предузму основне мере предострожности како би се смањила трансмисија - вакцинација, ношење маски и чешће прање руку.

Дејли мејл преноси да су болнице у Пекингу и граду Љаонинг, који је удаљен око 800 километара, препуне деце са атипичном упалом плућа - имају високу температуру, али не кашљу.

Докторка Џенифер Нузо, епидемиолог и директор Центра за пандемију на универзитету Браун, каже да су вести из Кине забрињавајуће:

- Исти стандард би требало да важи за све земље. Кина има дугу историју покушаја да заташка избијање епидемија - рекла је она, подсећајући на епидемију вируса САРС из 2003. и коронавируса с краја 2019.

Педијатар др Хуа Шаодунг из дечје болнице у Пекингу каже да пацијенти остају у болници од недељу до 14 дана:

- Сталан број пацијената развије тежи облик болести, али врло је мало критичних случајева и нисмо имали оболелих са смртним исходом. У просеку пацијенти остају у болници од седам до 14 дана.

Пнеумонија је инфекција која погађа једно или оба плућна крила. У тежим случајевима може бити смртоносна. Генерално, пнеумонија није заразна, али респираторни вируси и бактерије које до ње доводе јесу. Ходајућа пнеумонија обично погађа малу децу - изазива бол у грлу, умор и кашаљ, који може да траје и до месец дана. Зове се ходајућа јер су симптоми обично довољно благи да пацијенти остану на ногама.

У болници 3.500 деце

Центар за контролу и превенцију болести у Пекингу саопштио је да је од почетка октобра у овој болници с респираторном инфекцијом примљено 3.500 деце, пренео је Радио слободна Азија. Један од запослених педијатара је потврдио да су велике гужве и да нови пацијенти на преглед морају да сачекају минимум 24 сата.

- Још радимо с пацијентима који су дошли јуче. Најмање 1.000 њих чека у реду - рекао је он.

Хаибао њуз је пренео да дечја болница на Институту за педијатрију од по подне не прима нове пацијента и да их више од 600 чека у реду за преглед.

Доктор Нил Стоун, специјалиста за инфективне болести на Универзитетској колеџ болници у Лондону, такође је забринут:

- Последњи пут када сам видео вести о епидемији атипичне упале плућа у Кини мислио сам да није ништа страшно. Било је то у децембру 2019. Ту грешку не треба поново направити - рекао је он.

(ББЦ/Дејли мејл)

БОНУС ВИДЕО: ПОТРАГА ЗА НЕСТАЛИМА СЕ НАСТАВЉА: Спасиоци копају рушевине у Дерни

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

СКАНДАЛ У СРБИЈИ: Потукли се родитељи фудбалера из Црне Горе и Русије, повређена и деца (ВИДЕО)