ТАЈНИ ИЗВЕШТАЈ АМЕРИЧКОГ ВАЗДУХОПЛОВСТВА: Дуго скривани тест А-10 vs Ф-35 коначно угледао светлост дана (ВИДЕО)

П. З. С. /defenseone.com

06. 11. 2023. у 17:30

НЕДАВНО објављен извештај нуди неколико нових детаља о тесту који је упоредио јуришни авион А-10 Thunderbolt 2 и ударни ловац Ф-35, али поставља више питања о способности млазњака 5. генерације да испуни близину А-10. мисија подршке.

ТАЈНИ ИЗВЕШТАЈ АМЕРИЧКОГ ВАЗДУХОПЛОВСТВА: Дуго скривани тест А-10 vs Ф-35 коначно угледао светлост дана (ВИДЕО)

Фото Master Sgt. Blake R. Borsic


Тајни извештај, који је у фебруару 2022. довршила Канцеларија за тестирање и евалуацију Министарства одбране, недавно је објављен уз тешке редакције Пројекта о владином надзору, који је тужио Пентагон федералном суду након што је одбијен његов захтев ФОИА за извештај.

Извештај описује резултате летења блиске ваздушне подршке између Ф-35А и А-10Ц (Warthog), који је наложио Конгрес у Закону о националној одбрани из 2017. и који је спроведен 2019. године.

Тест је спроведен у „окружењима ниске и средње претње“, а не у непријатељском или високоопасном окружењу, јер се „Ф-35А, заједно са Ф-35Б и Ф-35Ц, темељно процењује током Ф-35 IOT&Е у сценаријима високе претње у односу на модерне, густе [ракете земља-ваздух] и борбене авионе, мисије за које А-10Ц није дизајниран“, наводи се у извештају.

Ниједна копнена војска није учествовала у прелету, што не „поништава закључке овог извештаја“, написао је  DOT&E у извештају. „Међутим, може бити потребно динамичније и репрезентативније окружење за оперативно тестирање ових мисија да би се проценила побољшања перформанси у овим или било којим другим системима који се тестирају.

Многи детаљи су затамњени у верзији објављеној за ПОГО. На пример, каже се да је А-10 „омогућио више напада него типично оптерећење Ф-35А“, али не открива колико је циљева сваки авион погодио на тесту.

Фото УСАФ/Војска САД

Због редакција (у избештају)је тешко разазнати контекст неких изјава. Али постоје наговештаји да је било потребно више летова Ф-35 него А-10 да би се оствариле неке мисије. На пример, после ове полуреченице („налети од налета А-10Ц би били неопходни за напад на исти број циљева“) прати овај текст: „Број налета неопходних да би се испунили исти циљеви мисије у спорним окружењима зависиће од планови за сузбијање ПВО“.

То може делимично произаћи из способности А-10 да носи више муниције. Авион за напад је дизајниран око масивног топа ГАУ-8 калибра 30 милиметара који има 1.350 зрна муниције, док 25-милиметарски топ ГАУ-22 Ф-35 може носити само око 181 зрно.

На другом месту, извештај је навео способност А-10 да лети ближе циљевима од Ф-35:

-Тим за тестирање није снимио нагнути домет до циља са генерисаним координатама, тако да се његов ефекат не може директно проценити. Чак и тако, тактика је обично узроковала да пилоти А-10Ц лете ближе мети него пилоти Ф-35А, што би могло објаснити неке од разлика у измереним грешкама локације. Грешка локације циља утиче само на употребу оружја уз помоћ ГПС-а. У сваком случају, грешка локације је довољна да укаже на циљ другог авиона [блиске ваздушне подршке].

У извештају се такође наводи да новији топ није увек успевао да пуца право. DOT&E је рекао Пентагону да „поправи топ на Ф-35А, побољша дигиталну комуникацију, способност видео везе за пренос података и интероперабилност са авионима 4. генерације и развије програме обуке за даље побољшање ефикасности Ф-35А у овим мисијама“.

Russ Goemaere, портпарол Канцеларије заједничког програма Ф-35, рекао је за Дефенце Оне да је програм „побољшао“ интероперабилност пиштоља и млазњака са ловцима 4. генерације и рекао да су „ефикасни“.

У својој сопственој анализи, Дан Гразиер из ПОГО-а написао је: „Упркос тешким редакцијама у објављеном извештају, јасно је да су резултати ових погрешних тестова разочарали надлежне. Да је Ф-35 изашао као победник, нема сумње да би се јасна, декларативно изјашњавање о тој чињеници јасно појавила у уводном параграфу извештаја.

Ваздухопловство није хтело да коментарише извештај, нити каже да ли су вође служби покушали да спрече објављивање извештаја. Портпарол је рекао да је блиска ваздушна подршка мисија, а не одређена платформа.

-Будуће снаге ће инхерентно бити способне за блиску ваздушну подршку, са вишенаменским способностима да осигурају преживљавање у свим сценаријима. Иако је успешан у пермисивним окружењима, А-10 се не може преживети у веома оспораваној будућој борби, рекла је портпарол службе Ен Штефанек.

Америчка војска је последњих деценија интензивно користила А-10, распоређујући га у Ирак за вишеструке сукобе и у Авганистан против талибана. Недавно су САД послале брадавичасте свиње на Блиски исток да одврате агресију и спрече ширење рата између Израела и Хамаса.

Foto: Printskrin, Vikipedija

Званичници ваздухопловства су дуго покушавали да повуку А-10, који је представљен 1977. као совјетски разбијач тенкова. Али њихови аргументи - да би новац било боље уложити у модерније авионе, да су бомбе са сателитским и ласерским навођењем биле довољне за мисије блиске ваздушне подршке — наишао на жесток отпор законодаваца у чијим су окрузима живели А-10 или копнене трупе које су штитили. Ипак, чини се да последње године приводе крају услугу авиона.

На питање о извештају, један од истакнутих чланова Комитета за оружане снаге Представничког дома рекао је да је спреман да се опрости од А-10 - али не и његових способности. Заступник Роб Витман, председник ХАСЦ-овог подкомитета за тактичке ваздушне и копнене снаге, каже да је уверен да ваздухопловство може пронаћи начин да задржи ЦАС способности док прелази на Ф-35.

БОНУС ВИДЕО - УЗНЕМИРУЈУЋИ СНИМЦИ ИЗ ПОЈАСА ГАЗЕ: Припадници Хамаса хватају таоце на граници са Израелом

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

ЗАСТРАШУЈУЋЕ УПОЗОРЕЊЕ ТРАМПА: Трећи светски рат би могао избити пре председничких избора у САД

БИВШИ амерички председник Доналд Трамп изјавио је да би за пет месеци преосталих до избора у САД могао да избије трећи светски рат због неспособности актуелног америчког руководства.

18. 05. 2024. у 09:45

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КАКО ЈЕ КОСОВО И МЕТОХИЈА ДОБИЛО ИМЕ? Различито порекло и велика симболка - назив користе САМО СРБИ

КОСОВО и Метохија веома су значајан део српске историје и традиције, али ретки су они који знају како је тако важно поднебље нашег постанка и идентитета добило име. Обе речи у називу нађе јужне покрајине имају различито порекло и велику симболику.

18. 05. 2024. у 11:47

Коментари (2)

НЕОЧЕКИВАНА ИЗЈАВА БЕРБОКОВЕ О ХАРКОВСКОЈ ОБЛАСТИ: Болно признање немачке министарке