ДОДЕЉЕНА НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА ХЕМИЈУ: Одликована тројица научника

НОБЕЛОВА награда за хемију додељена је данас Мунгију Бавендију, Луису Брусу и Алексеју Екимову за њихов рад на малим квантним тачкама, наночестицама толико минијатурним да њихова величина одређује њихова својства.

ДОДЕЉЕНА НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА ХЕМИЈУ: Одликована тројица научника

Фото: АП

Данашњу доделу Нобелове награде најавио је Ханс Елегрен, генерални секретар Шведске краљевске академије наука, пренео је Ројтерс.

Квантне честице имају јединствена својства и у свакодневним уређајима које користимо шире своју светлост, нпр. са телевизијских екрана и из ЛЕД лампи.

- Оне катализују хемијске реакције и њихова јасна светлост може да осветли туморско ткиво у хируршкој дијагностици. Истраживачи су првенствено користили квантне тачке за стварање обојене светлости. Они верују да у будућности квантне тачке могу допринети развоју флексибилне електронике, минијатурних сензора, тањих соларних ћелија и можда шифроване квантне комуникације - наводи се у објави Нобеловог комитета на платформи Икс (Твитер).
 

Нобелове награде носе новчану награду од 11 милиона шведских круна (1 милион долара), а новац се додељује из фонда творца награде, шведског проналазача Алфреда Нобела, који је умро 1896. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НЕ ЖЕЛИМ ПРЕГОВОРЕ Трамп брутално запретио: Напади на Иран биће настављени док не пристану

"НЕ ЖЕЛИМ ПРЕГОВОРЕ" Трамп брутално запретио: Напади на Иран биће настављени док не пристану

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да ће амерички ваздушни удари на Иран бити настављени и наредних дана, уз упозорење да ће бити све интензивнији уколико Техеран не пристане на споразум, додајући да тренутно не жели преговоре са Ираном.

15. 07. 2026. у 20:30

Коментари (0)

ХРАБРО ЗА НАСТАВАК ЕВРОПСКОГ СНА: Војводина јури гол заостатка на Групама арени