ПОТЧИЊЕНОСТ ПАШИЊАНА ЗАПАДУ РУШИ ОДНОСЕ СА РУСИЈОМ? Москви се не свиђа политика коју води Јерменија

Новости Онлајн

25. 09. 2023. у 19:11

ВЛАСТИ Јерменије праве огромну грешку тиме што намерно покушавају да униште вишеструке и вековне везе између Јеревана и Москве и да од своје земље направе таоца геополитичких игара Запада, наводи руско Министарство спољних послова у саопштењу поводом ситуације у Нагорно-Карабаху.

ПОТЧИЊЕНОСТ ПАШИЊАНА ЗАПАДУ РУШИ ОДНОСЕ СА РУСИЈОМ? Москви се не свиђа политика коју води Јерменија

Фото: ЕПА

- Уверени смо да је огромна већина јерменског становништва тога свесна - истиче се у саопштењу.

Неодговоран приступ јерменског премијера је и изазвао разумљиво незадовољство дела јерменског друштва, које се одражава у протестима, за које се наводи да их је наводно инспирисала Русија. Како истиче руско МСП, те оптужбе немају везе са реалношћу.

- Шеф јерменске владе треба да буде свестан да се Москва не бави таквим стварима – за разлику од Запада, који је прилично вешт у организовању обојених револуција. Међутим, неком чудном коинциденцијом није приметио да јерменске власти прогоне демонстранте - поручују из МСП.

Притом, у јерменским медијима су се, очигледно на подстицај власти, разбуктале праве антируске баханалије, и то баш у време када амерички амбасадор одржава блиске контакте са актуелном владом, примећује руска страна.

Поједине изјаве премијера Републике Јерменије Никола Пашињана садрже неприхватљиве нападе на Русију и не могу а да не изазову непријатност, истиче се. Пашињан, како се даље наводи, покушава да се ослободи одговорности за неуспехе у унутрашњој и спољној политици, пребацујући кривицу на Москву.

- Најновије максиме јерменског премијера потврђују наше раније закључке да су процеси, инспирисани са Запада и подстакнути званичним Јереваном, деструктивни за земљу и наше савезничке односе, нису епизодне, већ системске природе - наводи се у саопштењу.

Пашињан је заправо отворено признао да се све ово време република намерно припремала за окретање од Русије.

- Њихови кораци, осмишљени да поставе нови – западни правац развоја Јерменије – неубедљиво су оправдани наводним грешкама Руске Федерације и ОДКБ. Притом се заборавља да наше државе имају у великој мери сличне интересе у питањима безбедности и развоја, док су САД и друге земље НАТО поставиле за циљ, не само да нанесу стратешку штету Русији, већ и да дестабилизују наш заједнички евроазијски простор - поручују из министарства.

Русија је увек била верна својим савезничким обавезама, поштовала јерменску државност и никада није стављала републику пред избор, "са нама или против нас". Москва је пружала и пружа велику помоћ братској Јерменији у областима безбедности, економије и културе, наводи се.

У јесен 2020. године је напорима Руске Федерације и лично председника Владимира Путина спречен потпуни пораз Јерменије.

- Несебична активност руских мировњака у Нагорно-Карабаху, неретко и по цену сопственог живота, директна је потврда сталне посвећености Русије испуњавању своје изузетно тешке мисије у интересу постизања мира између Азербејџана и Јермена о којима је Пашињан одлучио да ћути - напомиње се у саопштењу.

Међутим, јерменски премијер уместо да у регионалним пословима поштује договор лидера три земље из новембра 2020. године и да питање статуса Нагорно-Карабаха препусти будућим генерацијама – подлегао је саветима Запада.

Пашињан је у Прагу и Бриселу одлучио да призна суверенитет Азербејџана над Нагорно-Карабахом и тиме из темеља измени услове под којима је потписана трилатерална изјава од 9. новембра 2020. године, као и позицију руског мировног контингента, указује руска страна.

Такође, "због кратковидости јерменског руководства" није спроведен у дело низ споразума у ​​области јачања безбедности Јерменије, јер Пашињан није потписао одлуку о којој су се већ договорили сви министри спољних послова шест земаља - слање посматрачке мисије ОДКБ у регионе републике који се граниче са Азербејџаном.

Због недоследног става јерменског руководства, које трчи за Западом и окреће леђа трилатералним споразумима са Русијом и Азербејџаном, изгубљено је драгоцено време током којег је могао да се направи значајан напредак у мировним преговорима, дефинисању границе и деблокади регионалних комуникација, што би за Јерменију постало додатни безбедносни фактор.

- Ни данас не видимо снажан интерес званичног Јеревана да помогне у решавању горућих проблема у Нагорно-Карабаху – говоримо о стварању повољних услова за поштовање примирја, побољшању хуманитарне ситуације и успостављању одрживог дијалога између Бакуа и Степанакерта - указују у руском МСП.

БОНУС ВИДЕО: ПОД ОКРИЉЕМ НОЋИ - Азербејџан и Јерменија почели размену заробљеника

(РТ)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".

11. 03. 2026. у 16:26

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.

11. 03. 2026. у 17:06

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (0)

ЖЕСТОКО СЕ УВРЕДИЛА: Ђорђе Давид четири месеца није причао са Снежаном Ђуришић - рокер открио детаље