АФРИЧКИ ВОЈНИ ПАКТ: Сваки напад сматраће се агресијом и на остале стране

А.Војиновић

19. 09. 2023. у 11:34

ПОСЛЕ усмених претњи лидера Буркине Фасо и Малија да ће, уколико се нека земља усуди да употреби војну силу унутар граница Нигера, где је крајем јула војска збацила владу и преузела власт, умешати у овај сукоб, војни шефови ове три афричке државе формирали су безбедоносни пакт. Три западноафричке земље су у престоници Малија, Бамаку, потписале споразум под називом "Савез држава Сахела", који обавезује уговорене стране да ће једна другој пружити војну помоћ, уколико буде било потребе.

АФРИЧКИ ВОЈНИ ПАКТ: Сваки напад сматраће се агресијом и на остале стране

Твитер

- Сваки напад на суверенитет и територијални интегритет једне, или више, уговорених страна сматраће се агресијом на остале стране и довешће до обавезе пружања помоћи. Државе ће помоћи једна другој појединачно или колективно, укључујући и употребу оружане силе за обнављање и осигурање безбедности - наводи се у документу.

Споразум, такође, позива све три земље да предузму заједничку акцију против терористичких група у њиховим земљама и да обезбеде своје границе.

- Овај савез биће комбинација војних и економских напора три земље. Наш приоритет је борба против тероризма у три земље. Џихадистичка побуна која је избила у северном Малију 2012. године проширила се на Нигер и Буркину Фасо 2015. године - рекао је министар спољних послова Малија Абдуле Диоп.

Безбедносни савез афричких држава, иначе бивших француских колонија, долази у тренутку када овим земљама влада војна хунта. Војска је на власт дошла тако што је на силу збацила владу.

У Нигеру и даље влада напета ситуација која је минулих месеци претила да прерасте у оружани сукоб. Тензије са бившом колонијалном силом не престају, па је хунта чак недавно оптужила Француску да спрема агресију на њихову земљу и да у зе сврхе гомила снаге у суседним афричким земљама. Осим тога, војска је затражила од Париза да повуче своје снаге из Нигера. Француска овде има своје војне базе и око 1.500 војника.

Три пуча

Последњи пуч догодио се крајем јула у Нигеру када је председника Мохамеда Базума са влсти свргнуо шеф његове председничке гарде генерал Адбурахман Тијани. Пуч у Буркини Фасо избио је 2022. године када је председника Пола-Анрија Дамибу сменио војни капетан Ибрахим Траоре (34). У 2020. години у Малију побуњени војници ухаписли су председника Бубакара Кејту и премијера Бубу Сисеа, а на власт је дошао пуковник Асими Гоита.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ХИТАН ПРИЈЕМ: Срђан Ђоковић примљен у Ургентни центар!