БОГАТСТВО ОД КОГА ЗАСТАЈЕ ДАХ: Јавност шокрина имовинским стањем "председничког клана" у Габону

Богатство породичног клана Бонго и личности блиских власти у Габону, изазивају ових дана велику пажњу светске јавности. Сјај у коме су живели распаљује машту.

БОГАТСТВО ОД КОГА ЗАСТАЈЕ ДАХ: Јавност шокрина имовинским стањем председничког клана у Габону

FOTO: Tanjug/AP

Друштвеним мрежама круже снимци наводног председника Сената Габона који је покушао да побегне преко границе са коферима пуним пара. Испоставило се да је реч о снимку од пре годину дана, а на њему је опозиционар Ги Нзуба Ндама, који је пре него што је окренуо леђа властима, био председник скупштине. Покушао је да уђе у земљу са милијарду и 190 милиона централноафричких франака, што је близу два милиона евра. Због тога је у децембру осуђен на три месеца затвора.

Али, трезор Богнових је, и поред овог "подметнутог" снимка, импресиван. Тако је француски "Либерасион" направио карту породичних стамбених аквизиција у Француској. Укупно су регистровани чак 21 стан у Паризу и седам у Ници! Сви се налазе у луксузним квартовима, а међу њима су и грађевински бисери од 5.400 и 2.000 квадрата у Граду светлости... Практично немају цену. Ови станови су пре неколико година у Француској били предмет судске истраге због сумњи у корупцију приликом трговања нафтом.

За то време, пучисти су на чело државе привремено поставили генерала Бриса Олигија Нгуему, шефа републиканске гарде, формације која је и извршила преврат. Нгуема је званично постао "транзициони председник" већ исто вече, у дану када је извршен државни удар, док су га стотне учесника у свргавању Алија Бонга тријумфално носиле на рукама.

Иако аналитичари истичу да нема много сличности између недавног пуча у Нигеру и овог извршеног у Габону, неке паралеле би ипак могле да се извуку. Једна од њих је да је афрички континент, који је иначе кроз историју био пријемчив за овакве смене власти, сада захватила права "пандемија" државних удара. Изазови су велики, а овај континент је у последње време постао терен на коме се жестоко сударају међународни интереси.

Друга сличност је та што су и у Нигеру и у Габону председнике свргнули баш они који су били задужени за њихову безбедност. Генерал Брис Олиги Нгуема је био породични пријатељ фамилије Бонго генерацијама, и нико у владајућој породици није могао да замисли да ће лично он руководити рушењем актуелног шефа државе.

Аналитичари преносе да су грађани Габона уморни од непрекидне вишедеценијеске владавине, најпре Омара Бонга, још од 1967. године, а затим и његовог сина Алија. Замера им се да су били на челу недемократског режима, богатили се, владали нетранспарентно... Кап која је прелила чашу било је проглашавање победе у 4 сата ујутро, у глуво доба, за време полицијског часа, четири дана после изборног дана, током кога је опозиција истицала низ неправилности. Удар је био готов пре свитања.

Без обзира на истанкут недемократски карактер габонске власти, у свету су се умножиле осуде насилног свргавања Бонга, геста који је ретко када радо виђен. УН и Афричка унија тако су осудиле државни удар у овој земљи и затражиле од војске да гарантује физички интегритет Алија Бонга и његових најближих. Он је и даље у притвору у председничкој палати, док је његов син одведен у затвор. Али Бонго каже да не зна где се налази његова супруга.

Званични Вашингтон је изразио велику забринутост због настале ситуације и од војника захтевао да сачувају цивилни режим власти. И бивша колонијална сила Француска упутила је речи осуде. За сада, француски симболи у Габону нису угрожени, а званични Париз се труди да то тако и остане, због чега око 400 војника, колико их Француска има у војној бази у овој земљи, остаје по страни, да не би навукли бес.

Габон и Француска одржавају привилеговане постколонијалне економске везе. Француска је највећи привредни партнер ове земље, а неке од највећих француских компанија учествују у преради нафтног и рудног богатства Габона.

КЛАНУ ГЛЕДАЛИ КРОЗ ПРСТЕ

Они који подржавају пучисте истичу да одговорност за актуелну ситуацију сноси међународна заједница која је деценијама трпела "клан Бонго" и гледала му кроз прсте. Габон и главни град Либервил јуче су покушавали да живе нормално, као да се ништа није догодило, али је ипак присутна стрепња у ком правцу би политичка ситуација надаље могла да се развија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве