ЗАШТО ЈЕ ЗЕЛЕНСКИ РАЗБЕСНЕО БАЈДЕНА: Медији открили како је протекао први састанак два председника

ПРВИ састанак украјинског председника Владимира Зеленског и његовог америчког колеге Џозефа Бајдена претворио се у прави скандал, пише Гардијан, позивајући се на информације објављене у књизи „Последњи политичар” америчког новинара Френклина Фоера.

ЗАШТО ЈЕ ЗЕЛЕНСКИ РАЗБЕСНЕО БАЈДЕНА: Медији открили како је протекао први састанак два председника

Фото: AP Photo/Evan Vuči

Аутор наводи да се Зеленски током првог састанка у лето 2021. године понашао непрофесионално, затрпавајући америчког лидера бројним захтевима. Између осталог, тражио је да Украјина уђе у НАТО, али је истовремено дао чудну тврдњу: Француска и Немачка треба да изађу из алијансе и назвао блок реликтом прошлости који има све мањи значај.

-Ово је била апсурдна изјава и очигледна контрадикција која је наљутила Бајдена, наводи се тексту.

У књизи пише да је Зеленски свог колегу сматрао „слабим” политичарем, пошто је амерички председник пре њиховог састанка укинуо санкције руској компанији која је учествовала у изградњи гасовода "Северни ток 2". Истовремено, ни Бајден „није имао високо мишљење“ о украјинском лидеру, посебно због његових пријатељских односа са републиканским сенатором Тедом Крузом.

-Чак и најватреније присталице Зеленског у администрацији (Бајдена) сложиле су се да је претерао, цитира Гардијан одломке из књиге.

Како се наводи у књизи, украјински лидер је дуго времена безуспешно тражио састанак са бившим председником САД Доналдом Трампом. Разлог за бојкот је било одбијање Зеленског да помогне америчком председнику у трагању за компромитујућим материјалом о његовим ривалима, укључујући Бајдена.

Зеленски је дуго био озлојеђен због ове епизоде ​​и бар подсвесно је кривио Бајдена за понижење којим је био подвргнут, за политичку срамоту коју је претрпео, закључио је лист.

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - У СТРОЈУ НАЈБОЉИХ: "Новости" на обуци нових припадника 72. бригаде за специјалне операције

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ! Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава

"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава

АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.

06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21

Коментари (0)

ГУРНУО МЕ ЈЕ И ОТЕРАО КУЋИ Гоца Лазаревић доживела стравично понижење на весељу, на њу насрнуо мушкарац - Трчала сам и плакала