ПАСАРЕЛЕ ЗА ЧЕТВОРОНОШЦЕ: Необични прелази на француским путевима
Личе на обичне пасареле за прелазак пешака преко ауто-путева, али нису. Дуж француских међуградских саобраћајница, нарочито оних које воде од престонице ка југу земље, постављени су надвожњаци за - животиње.
Фото: Горан Чворовић
Циљ ових озелењених "екомостова" је да омогуће животињском свету да се несметано креће с обе стране пута. Из ваздуха, ове пасареле делују као велики зелени левак који се из шуме слива изнад пута и затим се шири даље.
Прилази су ограђени жицом, да дивља фауна не би залутала на друм, док се на мосту налази висока ограда. Неки од мостова су широки чак 25 метара.
Намера путара је била да се овако очува биодиверзитет, заштите животи животиња, али и људи, јер се дешавало да у потрази за изазовима с друге стране ауто-пута, због прехране, миграција или размножавања, неке у силини нагона прескоче жичану ограду или је покидају, па изазову удесе с тешким последицама. Сада имају куда да прођу.
Сваке године, на европским путевима страда 29 милиона сисара и 194 милиона птица.
Препоручујемо
ПОРУКА ИЗ РУСИЈЕ: Путин обезбедио земљи најбољи нуклеарни штит на свету
10. 03. 2026. у 22:16
НАУЧНА СТУДИЈА: Екстремне врућине сада погађају трећину светске популације
10. 03. 2026. у 22:00
"НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ" Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!
СРБИЈА председника Александра Вучића и снага наше војске, која је Вучићевим залагањем подигнута из пепела, једина је тема у Хрватској!
10. 03. 2026. у 18:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана
РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.
07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05
Коментари (0)