БОРБА ЗА ВИЈЕТНАМ: Кина и САД у новом клинчу

Novosti online

18. 08. 2023. у 19:33

СЛЕДЕЋЕГ месеца, амерички председник Џо Бајден посетиће државу Југоисточне Азије Вијетнам.

БОРБА ЗА ВИЈЕТНАМ: Кина и САД у новом клинчу

Фото Танјуг/АП

Вијетнам, насељен са 97 милиона људи, друга је највећа комунистичка држава Азије, а њену историју квари крвави сукоб са САД, при чему је Вашингтон извршио неописиве страхоте над становништвом у покушају да подржи марионетску државу у Јужном Вијетнаму, пише РТ.

- Ипак, о свету у коме данас живимо довољно говори то што ово историјско сећање има мали утицај на то како две земље сада гледају једна на другу. Вашингтон види Ханој као кључног стратешког партнера у својој визији да на „Индо-Пацифику“ обузда успон Кине. САД никада нису биле изнад савезништва са комунистичким државама када то одговара њиховимм плановима, чак и ако се увек окрећу против њих на дуге стазе. Било да је у питању СССР, Кина Денг Сјаопинга или Титова Југославија, Вашингтон се увек прво фокусира на већу, преовлађујућу претњу. А сада је ред на Кину. Упркос томе што су обе комунистичке земље, и упркос заједничкој револуционарној историји Маоа која је подржала Хо Ши Минову тежњу за поновним уједињењем земље, Вијетнам не воли Кину. Разлози нису идеолошки, већ националистички и историјски. Давно, северни Вијетнам је био под влашћу кинеских династија, а Вијетнамци своју историју тумаче као део дуге борбе да остану независни од Кине, иако су две земље имале многе блиске културне и економске везе - наводи се у тексту.

У том смислу, свет се није много променио, пише РТ.

- Кина сада има дилему. Пекинг мора да учини све што може да спречи Ханој да се приближи Вашингтону и да тежи да задржи земљу на путу несврстаности и добросуседства. Кина не жели да Вијетнам постане стратешка претња. Иако Вијетнам, захваљујући историјској политичкој коректности, никада неће постати формални савезник САД, постоје бојазни да би ускоро могао да надогради однос на „свеобухватно стратешко партнерство“, које би видело да две земље деле заједничке циљеве и интересе. Бајден жели да уведе Вијетнам у анти-кинеску коалицију и да јача партнерства и савезе против Пекинга широм света. Ако Кина жели ово да заустави, једини одговор је да Пекинг мора да престане да појачава тензије у Јужном кинеском мору и да дозволи медијима под контролом САД да предупреде наратив против њега који легитимише веће безбедносне везе између Вијетнама и Америке. Другим речима, Кина мора да почне да третира Вијетнам као друга, а не као подређеног суседа, што је управо начин на који Ханој тумачи њихову вековну историју односа. Битка за срца и умове у Вијетнаму је у току. Кина би теоретски требало да има идеолошке и културолошке предности, за разлику од земље која је на њу бацила милионе бомби и Агента оранџа, али геополитика је ретко када тако једноставна - закључује се у тексту.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)