БЕЗ СТРАХА ОД Ф-35 И Ф-22: Корпус иранске револуционарне гарде показује мишиће у Персијском заливу (ВИДЕО)

П. З. С. /eurasiantimes.com

18. 08. 2023. у 22:02

УСРЕД све веће ратоборности Ирана у Персијском заливу, америчка морнарица је недавно упозорила бродове у региону да избегавају приближавање иранским водама како би избегли могућу заплену.

БЕЗ СТРАХА ОД Ф-35 И Ф-22: Корпус иранске револуционарне гарде показује мишиће у Персијском заливу (ВИДЕО)

Фото: Танјуг/АП Пхото

-Међународна поморска безбедносна конструкција обавештава регионалне морнаре о одговарајућим мерама предострожности како би се смањио ризик од заплене на основу тренутних регионалних тензија, које настојимо да смањимо, рекао је командант Тимоти Хокинс, портпарол Пете флоте САД.

Раније, 2. августа, Корпус иранске револуционарне гарде (ИРГЦ) извео је изненадне морнаричке вежбе у близини ланца стратешки важних острва под иранском контролом, али на која полажу право и УАЕ усред све већих тензија са Сједињеним Државама.

Према иранској државној новинској агенцији ИРНА, војна вежба је била концентрисана углавном на острво Абу Муса, али је Револуционарна гарда такође распоредила снаге на Велико и Мало острво Тунбс.

Током вежби, Иран је такође распоредио поморске бродове опремљене системима крстарећих ракета Кадир и балистичким пројектилима Фатх 360, поред употребе дронова, ратних авиона и хеликоптера.

Снимак који је објавила државна телевизија такође приказује вежбу на којој се појављују ројеви малих, брзих чамаца, падобранаца, дронова и ракетних система земља-море лансираних из камиона.

Шеф гарде, генерал Хосеин Салами, рекао је: „Увек се трудимо да обезбедимо сигурност и мир; То је наш начин. Наша нација је будна и даје оштре одговоре на све претње, компликоване побуне и тајне сценарије и непријатељства.

Фото: Принтсцреен

Након тога, Салами је на државној телевизији изјавио да нема потребе за присуством Сједињених Држава или њихових европских и неевропских савезника у региону.

Поморска ратна игра ИРГЦ-а, “Мученик Есхак Дара”, води се да би се приказале „ауторите и борбене одбрамбене припреме морнарице ИРГЦ-а у заштити безбедности Персијског залива и иранских острва”.

Војне вежбе су одржане скоро две недеље након што су Сједињене Државе повећале своје војно присуство у региону. То је укључивало распоређивање неких од својих најбољих ловаца, Ф-35, Ф-22, Ф-16, и поморске експедиционе снаге које обично чине 2.500 маринаца и најмање два ратна брода.

Пентагон је навео да је распоређивање додатних снага директан одговор на недавне покушаје Ирана да угрози слободан ток трговине у Ормуском мореузу и његовим суседним водама.

С обзиром на то да отприлике 20% светске нафте пролази кроз овај уски пловни пут, повезујући Персијски залив са глобалним тржиштем, Сједињене Државе сматрају да је то витално за интересе своје националне безбедности и за одржавање стабилности глобалних цена енергије.

До повећања америчког војног присуства дошло је и након извештаја да су се УАЕ жалили Вашингтону, изражавајући уверење да је одговор на недавну заплену нафтних танкера у региону од стране Исламске Републике био недовољан.


 

ПИТАЊА СПОРНИХ ОСТРВА

Дана 30. новембра 1971, само два дана пре формирања УАЕ, Иран је преузео контролу над острвима Абу Муса, Велики Тунб и Мали Тунб. Иако УАЕ полажу право на суверенитет над овим острвима, Иран тренутно њима управља и одлучно брани своју тврдњу.

Техеран тврди да су острва Абу Муса, Велики Тунб и Мали Тунб историјски део узастопних персијских царстава и оправдава своје војно присуство на острвима Меморандумом о разумевању из 1971. између претходне владе иранског шаха и владара Шарџа, једног од емирата УАЕ.

Скоро двадесет година, УАЕ и Иран су водили неугодан привремени споразум, који је довео до тога да обе земље деле приходе Абу Мусе од офшор нафте. Међутим, 1992. године, преговори о решавању спора су пропали, што је довело до тога да Иран ојача своје војно присуство на острвима.

УАЕ тврде да су арапски трговци вековима управљали острвима и да су безуспешно тражили арбитражу од Међународног суда правде (ИЦЈ) за решавање спора.

Поред тога, постоји спор око гасног поља Дура, где Кувајт и Саудијска Арабија потврђују власништво, док Иран полаже право на део северног подручја. У последње време ескалирале су тензије око ових територијалних спорова.

У јулу је Савет за сарадњу у Заливу (ГЦЦ) издао саопштење у коме позива на „мирно решење“ спора око острва Абу Муса и Тунбс након састанка руског министра спољних послова Сергеја Лаврова и ГЦЦ, који је довео до тога да је Иран позвао руског амбасадора као одговор.

Штавише, прошлог месеца је кувајтски министар нафте објавио одлуку Кувајта да почне бушење у Дури без чекања на споразум о демаркацији са Ираном.

Ове растуће тензије долазе усред недавних побољшања у односима Ирана са арапским државама Залива. Док су Саудијска Арабија и Иран обновили односе у марту, УАЕ и Кувајт су тај корак предузели прошле године.

БОНУС ВИДЕО - ОВАКО СЕ БРАНИ КРИМСКИ МОСТ: Свуда је магла и дим

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (0)

УБИЈЕН АЛЕКСАНДР ПЕЛЕШЕНКО: Двоструки шампион Европе погинуо у Украјини