И ДО 212 ОДСТО ВИШЕ ЗАТВОРЕНИКА: Популација у затворима у Француској од почетка јула достигла рекордни ниво

Танјуг

06. 08. 2023. у 23:11

ЗАТВОРСКА популација у Француској је 1. јула достигла највиши ниво у историји, настављајући да расте након што је у априлу достигла капацитет од 120 одсто, показују подаци Министарства правде.

И ДО 212 ОДСТО ВИШЕ ЗАТВОРЕНИКА: Популација у затворима у Француској од почетка јула достигла рекордни ниво

Фото: Архива Новости/Н. Фифић

Број људи иза решетака је 1. јула премашио границу од 74.000, према статистичким подацима француског министарства, преноси Франце 24.

У земљи са затворским капацитетом од 60.666 сада је се у казненим установама налази 74.513 људи, што је за 2.446 више него прошле године и драстично више него на почетку лета 2020, када је пандемија Ковид-19 довела до драстичног пада броја затвореника.

Стопа попуњености је порасла у неким областима, достигавши невероватних 212 процената у затвору Перпињан на југу Француске.

Након изрицања новог таласа казни након недељу дана протеста у Паризу због убиста Нахела М. од стране полиције 27. јуна, ти проценти су достигли рекордни ниво.

Европски суд за људска права је у више наврата критиковао Француску због „структуралног проблема“ у вези са попуњеношћу затвора, упозоравајући на „понижавајуће услове“ за затворенике услед пренатрпаности.

Неки француски политичари тврде да је пренасељеност затвора доказ да је француски правосудни систем ригорозан и да "ствари функционишу".

Доминик Симоно, која је на челу независне групе за надзор затварања у Француској истакла је да је међу факторима који доводе до пренасељености затвора стално повећање броја непосредних саслушања, брза процедура која омогућава тужиоцу да изведе особу пред судију убрзо након што је приведена.

Више ових непосредних саслушања значи да више људи може бити осуђено за краће време. Према њеним речима, у 90 одсто случајева исход ових брзих саслушања је притвор.

-Окривљени се шаље право у затвор или задржава у притвору. Више непосредних саслушања значи више затвореника, напомиње Симоно.

Додаје да људи све више времена проводе у затвору, а све мање њих излази на слободу.

Истиче да се услови живота у затворима више не могу сматрати хуманим због недостатка простора.

-Три затвореника могу да буду нагомилана у ћелији, а онда им преостаје само четири квадратна метра, не рачунајући друге погодности у ћелији попут кревета или тоалета.То је око један метар квадратни по особи за живот, а они проводе 20 до 21 сат дневно затворени у том простору, додала је.

Наводећи да, према подацима Министарства правде, због препуних затвора, 2.478 затвореника спава на душецима на земљи, она истиче да, поред ограничења која ово поставља на ћелијски простор, то представља опасност по здравље.

Симоно је додала да је у затвору у Тулузу на југозападу Француске видела затворенике како стављају тоалет папир у нос и уши „како бубашвабе не би увукле док спавају“.

Према француском закону, незаконито је да у једној ћелији борави више од једног затвореника по ћелији.

Чланови 716 и 717-2 француског Закона о кривичном поступку предвиђају да затвореници морају бити смештени сами у ћелију осим ако изричито не захтевају другачије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)