ГУЖВА НА ВРАТИМА: У састав БРИКС-а се може наћи више од 50 држава
БРИКС би могао да укључи у свој састав више од 50 земаља, наводи портал IOL, позивајући се на портпарола БРИКС-а из Јужноафричке Републике Анила Суклалу.
Фото Танјуг/АП
- Ширење БРИКС-а... могло би довести до тога да он обухвати више од 50 земаља - наводи портпарол.
Поводом предстојећег самита у Јужноафричкој Републици, Суклалу је истакао да дедоларизација није део дневног реда догађаја.
- Наставићемо да радимо на продубљивању сарадње у трговини локалном валутом - додао је он.
Према речима портпарола, земље желе да буду мање зависне од долара.
- Постоји кретање од света у чијем центру се налазио долар ка свету у коме ћемо имати више избора - рекао је Суклал.
БРИКС обједињује Бразил, Русију, Индију, Кину и Јужну Африку. Бројне земље намеравају да се придруже економском блоку, укључујући Аргентину, Иран и, како је саоштило кинеско Министарство спољних послова, Индонезију, Турску, Саудијску Арабију и Египат.
БОНУС ВИДЕО: СТИГЛО ПОЈАЧАЊЕ ЗА РУСКУ МОРНАРИЦУ - Најбољи систем противваздушне одбране кратког домета
(Спутњик)
Препоручујемо
ИМА ЛИ АФРИКА РЕШЕЊЕ ЗА ПУТИНА: Дипломатска дилема пред вратима Преторије
09. 07. 2023. у 20:28
БРИКС СЕ ШИРИ: Још једна држава одлучна да постане пуноправна чланица организације
07. 07. 2023. у 21:31
"ТРАМП ТАМО ДА ИЗБАЦИ 1000 ВОЈНИКА НА ОСТРВО, НИКО МУ СЕ НЕЋЕ СУПРОСТАВИТИ" Вучић о Гренланду - Када питам а како Косово, сви спусте главу!
ГОВОРЕЋИ јутрос у емисији "Јутро" на Телевизији Прва, председник Србије Александар Вучић дотакао се и лицемерја међународне заједнице када је у питању однос који сада имају по питању Гренланда и онај који су некада имали по питању Косова и Метохије.
25. 01. 2026. у 13:20
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: "Имам проблем што ради на националној телевизији"
ВОДИТЕЉ Огњен Несторовић без улепшавања и задршке проговорио је о свом односу са Јованом Јеремић, колегиницом која данас ради у медијској кући у којој је он некада градио своју новинарску и водитељску каријеру.
25. 01. 2026. у 20:42
Коментари (0)