ПРВИ ПУТ "ГЕПАРД" И "СЕРВАЛ": У Паризу одржана традиционална Четрнаестојулска парада

Тенкови "лекер" на калдрми Јелисејских поља, над њима "рафали" и "миражи" – у Паризу је одржана традиционална Четрнаестојулска парада на дан француске Републике, највећа војна смотра у западном свету, једине нуклеарне силе у ЕУ. Усред рата у Украјини, ова демонстрација, друга од како је почео рат између Москве и Кијева, имала је посебан значај. Србију је на паради на свечаној трибини представљала наша амбасадорка у Француској Наташа Марић.

ПРВИ ПУТ ГЕПАРД И СЕРВАЛ: У Паризу одржана традиционална Четрнаестојулска парада

Фото: Приватна архива

Први пут јавно су свету представљени хеликоптери "гепард Х160" и лака блиндирана возила "сервал". Хекоптери имају опсег акције од 850 километара и лете брзином од 272 километра на сат, док "сервал" има аутономију од 600 километара и може да се пење успоном од 60 степени брзином од 90 километара на сат.

Француска инсистира на традционалнизму и модернизму у исти мах. Председник Макрон нема велику подршку, уздрман пензијским реформом, али 90 одсто нације подржава војску, а 80 одсто каже да јој треба дати потребна средства. У том контексту и треба гледати недавну одлуку да се војни буџет до краја ове деценије увећа за чак 40 одсто, на укупно 413 милијарди евра. Војна парада служи и зато да се нацији покаже на шта се овај новац троши.

На свечаној трибини код Обелиска на Тргу Конкорд почасни гост уз француског председника Емануела Макрона и његову супругу Брижит овога пута био је премијер Индије Нанрендра Моди. Двојица државника су се срдачно загрлила, а Макрон је Модију претходно уручио и Легију части.

Индија је овом приликом потврдила куповину још 26 "рафала", уз 36 које је већ раније набавила. Истиче се да би требало буду замена за руске "мигове 29". Аналитичари истовремено наглашавају да Француска и Индија нису увек у сагласности, укључујући и рат у Украјини, јер Њу Делхи није увео санкције Русији. Али, наглашена је важност сарадње у области Индопацифика, где Француска има преко милион својих становника, у областима Нове Каледоније, Реуниона и Полинезије, са земљом која има 1,4 милијарде становника и представља четврту војску у свету по снази, с милион и по војника и исто толико резервиста. Поводом 25 година стратешког партнерства Француске с Индијом Макрон за петак увече организује гала-вечеру у Лувру за 600 званица.

Седма парада под командама Емануела Макрона започела је по традицињи летом девет "рафала" из "Патроле Француске", која обележава 70 година постојања, с испуштањем дима у боји француске заставе. Летели су и "авакси", "миражи", као и британски "тајфуни", два белгијска "Ф-16" и италијански хеликоптер "кајман".

Продефиловали су 269 припадника индијске војске, питомци афричких војних школа из Сенегала, Мадагаскара, Обале Слоноваче, Конга, Бенина и Габона, француске Политехничке академије, школе "Сен Сир", посада носача авиона "Шарл де Гол", екипе подморница, копнених снага, жандармерије, полиције, ватрогасаца, чувара затвора, цариника... На крају, прошли су легионари. Наступају, по традији, пооследњи, јер сви остали марширају 120 корака у минуту, а они 88.

У ваздушном дефилеу летели су и хеликптери "газела" и "тигар", док је за командама новог "гепарда" била астронауткиња Софи Адено. Јелисејским пољима прошли су и моторциклисти, блиндирана возила "јагуар", тенкови "леклер", топови "сезар", као и лака кола која се избацују падобраном из авиона. Нешто од овог наоружања испоручено је и Украјини.

На паради је било 6.500 учесника, 67 авиона, 28 хеликоптера, 157 возила, 62 мотора, 200 коњаника Републиканске гарде, као и 86 паса, од којих неки имају и војне медаље због заслуга у спасавању људи и другим операцијама.

Дефиле је окончан проласком коњице Републиканске гарде, завршном кореографијом и "Марсељезом". Макрон и Моди су на крају поздравили двоје француских народних хероја, Одил де Васело де Рење (101) и Анрија Бекера (98), а француски председник је разговарао и са породицама повређених и страдалих војника у последњим операцијама.

Макрон је одлучио да се не обрати јавности, већ ће то учинити ускоро, када протекне 100 дана посвећених смиривању ситуације после пензијске реформе, које је затражио средином априла. Неки градови су истовремено одустали од традиционалног ватромета, због недавних нереда насталих после убиства седамнаестогодишњег Наела.

УЈЕДИЊЕНЕ НОТЕ

На паради је наступио и мешовити оркестар с 80 учесника из чак 15 савезничких земаља – Француске, Немачке, Белгије, Канаде, Данске, Шпаније, САД, Грчке, Мађарске, Италије, Луксембурга, Португалије, Чешке, Румуније и Велике Британије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)