ПАКЛЕНЕ ТЕМПЕРАТУРЕ У КИНИ: Градови отварају склоништа од ваздушних напада као заклон од топлоте
ГРАДОВИ широм Кине отворили су данас склоништа од ваздушних напада како би се становницима понудило олакшање од врућине, пошто су неуобичајено високе температуре у појединим деловима земље почеле да одузимају животе.
FOTO: EPA
Градови попут Хангџоуа на источној обали Кине, Вухана у централном делу земље и Шиђаџуанг у провинцији Хебеи у близини Пекинга, током прошле недеље најавили су отварање склоништа за ваздушне нападе за становнике који желе да се склоне од врућине.
Како преноси портал ПБС, у Пекингу је овог лета по први пут од 1961. године било више од девет узастопних дана током којих је температура прелазила 35 степени Целзијуса.
Власти су такође издале здравствена упозорења и, како у престоници, тако и другде, обуставиле радове на отвореном.
У последња два месеца градске власти Пекинга приписале су два смртна случаја врућини, односно када се туристички водич срушио и умро од топлотног удара, и када је од топлотног удара умрла домаћица.
Бројни кинески градови почели су да граде склоништа од ваздушних напада током јапанске инвазије почевши од 1937, а са иззградњом је настављено 1950-их, када су се односи Кине и Совјетског Савеза погоршали и Пекинг страховао од нуклеарног напада.
Склоништа су сада често опремљена просторима за седење и нуде приступ води, освежењу, лековима за топлотни удар, а у неким случајевима и погодностима као што су интернет, телевизори и опрема за стони тенис.
Метеоролошке власти упозориле су ове недеље на јаку сушу на северу Кине која може угрозити усеве и преоптеретити електричне мреже, док је у јужној Кини, због тешких поплава, расељено на хиљаде људи током протеклих неколико недеља.
Препоручујемо
НАЈТОПЛИЈИ ДАН НА ПЛАНЕТИ: Глобална температура била на рекордно високом нивоу 3. јула
04. 07. 2023. у 23:11
КОЛИКО БИ ТРЕБАЛО ДА СТАВИТЕ У КОВЕРТУ "ДА СЕ НЕ ОБРУКАТЕ" Од цифре да се заврти у глави, детаљна рачуница
ЦЕНА столице на свадбама у Србији ове сезоне кошта и до 120 евра по госту, а у коверту не би требало ставити мање од 100 евра, "да се не осрамотите" где год да сте на весељу - неважно да ли у Београду, Врању, Суботици, Лозници, Бору...
24. 03. 2026. у 22:24
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
МИЛЕО АУТО-ПУТЕМ: Полицајци били у чуду кад су видели КО је за воланом (ВИДЕО/ФОТО)
КАДА су због споре вожње на ауто-путу зауставили аутомобил марке Доџ, полицајци из Огдена у америчкој савезној држави Јута, помислили су да је возачу позлило.
22. 03. 2026. у 22:25
Коментари (0)