"ИРАНСКИ ДРОНОВИ ДОПРЕМАЈУ СЕ ПРЕКО КАСПИЈСКОГ МОРА" Сумње Беле куће - Изгледа да Русија продубљује сарадњу у одбрани са Ираном
БЕЛА кућа саопштила је данас да изгледа да Русија продубљује сарадњу у области одбране са Ираном, као и да је употребила на стотине иранских дронова за нападе на Украјину.
Фото АП
Бела кућа је навела, позивајући се на новооткривене информације, да се ирански дронови допремају преко Каспијског мора, а да се затим користе за руске нападе на Украјину.
- Русија користи иранске беспилотне летелице последњих седмица за ударе на Кијев и терорише украјинско становништво, а чини се да се војно партнерство Русије и Ирана продубљује - рекао је портпарол Беле куће Џон Кирби.
Кирби је истакао да су САД такође забринуте што Русија сарађује са Ираном на производњи иранских беспилотних летелица на руској територији, пренео је Ројтерс. Кирби је рекао да САД имају информације да Русија добија материјал из Ирана потребан за изградњу погона за производњу дронова који би могао бити у потпуности оперативан почетком следеће године у руској специјалној економској зони Алабуга.
Иран добија војну опрему из Русије у вредности од више милијарди долара, укључујући хеликоптере и радаре, навео је Кирби, оцењујући да је сарадња две земље у области одбране штетна за Украјину, суседе Ирана и међународну заједницу. Кирби је рекао да су трансфери дронова представљали кршење правила Уједињених нација и да ће САД настојати да се Русија и Иран позову на одговорност. Кирби је рекао да ће САД наставити да уводе санкције укљученим актерима.
Иран је признао да је послао дронове у Русији, али да је то било пре напада Русије на Украјину.
БОНУС ВИДЕО:
ЗАЈЕДНИЧКЕ ПАТРОЛЕ: Руска и кинеска авијација осам сати изнад азијско-пацифичког региона
Препоручујемо
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Русија спрема напад на ТРИ европске земље - жели да тестира НАТО: Алармантне тврдње стручњака
ПРЕМА новој анализи, Русија се активно припрема за напад на балтичке државе, што би представљало велики војни изазов за Запад. Таквим потезом, Владимир Путин би тестирао спремност НАТО-а да брани три мале чланице - Естонију, Летонију и Литванију - у случају могућег почетка Трећег светског рата.
02. 05. 2026. у 21:42
Коментари (4)