ЗБОГ РЕЗУЛТАТА НА ЛОКАЛНОМ НИВОУ: Санчез распушта парламент, познат датум одржавања ванредних избора

Дејана Калинић
Дејана Калинић

29. 05. 2023. у 13:03

ШПАНСКИ премијер Педро Санчез изјавио је данас да ће распустити парламент и да ће бити одржани ванредни општи избори у земљи 23. јула након резултата локалних избора.

ЗБОГ РЕЗУЛТАТА НА ЛОКАЛНОМ НИВОУ: Санчез распушта парламент, познат датум одржавања ванредних избора

Фото: Танјуг/AP Photo/Franc Zhurda

- Одлуку сам донео имајући у виду резултате јучерашњих избора - рекао је Санчез у обраћању нацији које је преносила шпанска телевизија, пренео је Ројтерс.

Он је истакао да, иако су јучерашњи избори имали локални и регионални значај, гласање је пренело поруку која је "изнад тога".

- Зато и као премијер и генерални секретар ПСОЕ, ја лично претпостављам резултате - поручио је Санчез.

На основу 95 одсто пребројаних гласова, на локалним изборима у Шпанији одржаним јуче владајућа Социјалистичка партија претрпела је велики пораз од конзервативне Народне партије (ПП).

Социјалисти су успели да остваре тесну победу у само три од укупно 12 региона, док је у осталих девет, највероватније, Народна партија однела победу уз коалиције или неформалне споразуме о подршци са крајње десничарском странком Вокс.

Резултати су показали да су конзервативци успели да освоје јасну већину на локалу, док је у региону Мадрида регионална председница Изабел Дијаз Ајусо из редова Народне партије успела да сачува апсолутну већину.

Странка ПП је скоро у потпуности освојила велике градове, укључујући Севиљу, за коју су се социјалисти надали да ће је сачувати.

Поред Севиље ПП је освојила Арагон, Балеарска острва, Кантабрију, Ла Риоху, Екстремадуру и најважније Валенсију, као и Кастиља-Ла Манча и Канарска острва на којима ће конзервативци највероватније оформити савез са Коалицијом Канарских острва.

БОНУС ВИДЕО: Пошасти постмодерне: Канадски политичари у штиклама врцкају, све то снима министар саобраћаја

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ФИЦО ЗАГРМЕО: Оно што Брисел ради Србији нема никакве везе са здравим разумом!

ФИЦО ЗАГРМЕО: Оно што Брисел ради Србији нема никакве везе са здравим разумом!

ПРЕМИЈЕР Словачке Роберт Фицо изјавио је данас да ће на самиту ЕУ - Западни Балкан говорити у корист Србије, као и да оно што ЕУ ради Србији нема везе са здравим разумом и да је кажњавају због њених суверених ставова.

17. 12. 2025. у 15:34

СРБЕ СУ РАСТРГЛИ, РАСТРГЛИ СУ ЈЕДАН НАРОД Путин жестоко ударио по Европи: Тамо нема цивилизације, само деградације!

"СРБЕ СУ РАСТРГЛИ, РАСТРГЛИ СУ ЈЕДАН НАРОД" Путин жестоко ударио по Европи: Тамо нема цивилизације, само деградације!

ИСПОСТАВИЛО се да на Западу нема никакве цивилизације, већ само континуирана деградација, изјавио је председник Русије Владимир Путин на проширеном колегијуму Министарства одбране Русије.

17. 12. 2025. у 13:13

Коментари (0)

ОГЛАСИО СЕ ДУШКО ТОШИЋ: Јелена са ћеркама гостовала у Амиџију, а отац пружио пуну подршку!