ЖИТО ИЗ УКРАЈИНЕ ПОСВАЂАЛО ЕВРОПУ: Земље ЕУ незадовољне начином на који се решава проблем јефтиних житарица које извози Кијев

Украјинско жито је поделило Европску унију. Министри пољопривреде тринаест земаља чланица послале су писмо Европској комисији, критикујући начин на који европска извршна власт управља овом ситуацијом. Брисел је критикован после одлуке да упути додатну помоћ од 100 милиона евра, намењену пољопривредницима одређених источноевропских земаља чије је тржиште сада преплављено јефтиним украјинским житом.

ЖИТО ИЗ УКРАЈИНЕ ПОСВАЂАЛО ЕВРОПУ: Земље ЕУ незадовољне начином на који се решава проблем јефтиних житарица које извози Кијев

Фото: Танјуг/AP Photo

Наиме, Бугарска, Мађарска, Пољска, Румунија и Словачка су претходно зауставиле или значајно смањиле увоз житарица из правца Украјине, уз објашњење да је овај масивни увоз довео до значајног пада цена на њиховом унутрашњем тржишту, што је изазвало протесте дела пољпривредника.

На овај проблем указује "Јуроактив" у тексту под називом "Увоз украјниских житарица: Брисел под ватром критика због недостатка транспарентности". Европска комисија је одлучила да додатну помоћ упути из фондова Заједничке пољопривредне политике, после чега су наведене земље подигле рестрикцију на увоз житарица, подсећа "Јуроактив".

У писму које су средином овог месеца ресорни министри упутили Европској комисији, истиче се забринтост због тога што је одлука донета без консултовања земаља чланица и што би то могло да доведе до различитог третмана унутар заједничког тржишта. Забринути су и због тога што би то могло да створи опасан преседан којим би могле да се решавају и неке друге ситуације на сличан начин.

Многима се, једноставно, не допада то што су пољопривредници наведених држава третирани на другачији, привилегован начин од осталих, само зато што су у њиховим земљама одлучили да зауставе увоз украјинског жита. Берлин је става да све зависи и од тога да ли се у појединим земаљма, попут Пољске, води исправна пољопривредна политика, са добрим саветима произвођачима, као и да је то национално питање, тражећи да буду успостављени објективни услови за пружање помоћи.

"Јуроактив" такође наводи и гласине да европски комесар за пољопривреду Јануш Војчеховски планира да се кандидује за високу политичку функцију у својој земљи, Пољској, као и да многи објашњавају одлуку Пољске да заустави увоз житарица из Украјине, жељом да задовољи гласаче.

А ШПАНЦИ?

Истиче се да и друге земље имају разлоге да им се помогне. Као пример се између осталог наводи ситуација у Шпанији, чији су пољопровредници значајно погођени сушом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)