ТУРСКИ СТРУЧЊАК УПОЗОРАВА: У случају победе опозиције у Турској, један од главних тестова – односи са Русијом
ПОБЕДА опозиције у Турској може да промени ниво односа са Русијом, али Анкара не треба да изгуби партнера као што је Москва, изјавио је турски стручњак у области енергетике Волкан Асланоглу који је прогнозирао развој руско-турских односа у случају победе актуелног председника Реџепа Тајипа Ердогана и противкандидата Кемала Киличдароглуа.
Фото Танјуг/АП
Према његовим речима, Турска и Русија блиско сарађују у области енергетике. Стручњак оцењује да је очигледно да ће се у случају Ердоганове победе у другом кругу, ова сарадња и убудуће одржати на високом нивоу.
- Поред тога, у овом случају је велика вероватноћа да Турска постане велики енергетски хаб. Победа опозиције, са своје стране, може да промени ниво односа са Русијом. Тренутно је узајамна сарадња две државе заснована на међусобно корисној основи. У случају да победи опозиција, она наравно, не би требало да изгуби партнера као што је Русија, посебно у области енергетике, ако, разуме се, не жели да се смрзне на зиму. На крају крајева, у ову област су уложене веома велике инвестиције и зато је активна подршка њеној инфраструктури погодна по обе државе - нагласио је Асланоглу.
Стручњак претпоставља да ће у случају да победи опозициона коалиција, један од главних тестова њене стабилности бити односи са Русијом.
Узимајући ово у обзир, сматра он, одржавање другог изборног круга пружиће тиму Киличдароглуа време да покуша да изгради конструктивне односе са Русијом.
Председник турске изборне комисије Ахмет Јенер најавио је да ће се у недељу, 28. маја, у Турској одржати други круг председничких избора, пошто ниједан од кандидата у првом кругу није добио више од 50 одсто гласова.
Према прелиминарним резултатима избора, одржаних протекле недеље, актуелни председник Реџеп Тајип Ердоган освојио је 49,51 одсто, а његов противкандидат Кемал Киличдароглу 44,8 одсто гласова, док је Синан Оган освојио 5,17 посто гласова бирача.
Портпарол председника Русије Дмитриј Песков поручио је да Кремљ са великом пажњом прати вести о изборима у Турској, поштује избор турског народа.
(Спутњик)
Препоручујемо
ТУРСКА ИДЕ У ДРУГИ КРУГ ПРЕДСЕДНИЧКИХ ИЗБОРА: Највећи испит за Ердогана до сада
15. 05. 2023. у 15:07
"НАДАМО СЕ ДА ЋЕ ОСТАТИ У СКЛАДИШТУ" Хрватски министар у паници због најновијих ракета: Вучићева Србија и снага наше војске једина тема!
СРБИЈА председника Александра Вучића и снага наше војске, која је Вучићевим залагањем подигнута из пепела, једина је тема у Хрватској!
10. 03. 2026. у 18:10
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице
АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.
06. 03. 2026. у 08:23
НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана
РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.
07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05
Коментари (4)