ТУРСКА МЕРИ ДВАПУТ: Победа Ердогановог противника донела би промене

И. Станојевић

12. 05. 2023. у 16:31

РЕЛАТИВНО близу по рејтингу уочи сутрашњих председничких и парламентарних избора у Турској, дводеценијски шеф државе Реџеп Тајип Ердоган (69) и његов главни ривал Кемал Киличдароглу (74), по свој прилици укрстиће копља и 28. маја. Аналитичари процењују да први круг неће донети победника, јер ниједан претендент на највишу државну функцију неће добити више од 50 одсто гласова.

ТУРСКА МЕРИ ДВАПУТ: Победа Ердогановог противника донела би промене

Фото: Профимедиа

Опкољен с једне стране високом инфлацијом, с друге хуманитарном катастрофом услед неколико разорних земљотреса у фебруару, Ердоган се суочава са најтежим изборима до сада. Медији констатују да ће уколико ипак изађе као победник, Турска остати на свом садашњем путу релативне геополитичке независности. Иако је Анкара чланица НАТО, Ердоган је продубио трговинске и дипломатске односе са Русијом упорним одбијањем да уведе санкције Москви. Преговори Турске о чланству у ЕУ, у прекиду су од 2016. године, а лидер из Анкаре игнорише упозорења Брисела да су његове уставне реформе из 2017. угрозиле европски пут његовој земљи.

Ако, међутим, победи Киличдароглу, који у анкетама води за пет процентних поена, одмах ће, како је обећао, наново покренути преговоре о чланству у ЕУ и ускладити унутрашњу политику Турске са политиком блока. То би подразумевало поштовање директива Европског суда за људска права и ослобађање затвореника, које Ердоганова влада сматра терористима.

Киличдароглу је, такође, обећао да ће поправити затегнуте везе са савезницима из НАТО и да ће се прихватити америчке санкције Москви. Иако је рекао да ће одржавати економске везе са Русијом и бити отворен за одржавање мировних преговора између Москве и Кијева, недавно је обећао да "ће подсетити Русију да је Турска чланица НАТО".

Председник од 2014. и премијер 11 година раније, Ердоган је конзервативац који је удаљио Турску од интеграције са ЕУ, истовремено промовишући умерену исламистичку политику код куће. Пошто је, 2016. године, успешно ликвидирао покушај пуча једне фракције турске војске, Ердоган је наредне године драматично ојачао моћ пакетом уставних реформи. Актуелни председник је оснивач и лидер Партије правде и развоја (АКП), тренутно највеће фракције у парламенту.

Секулариста Киличдароглу, бивши државни службеник који води Републиканску народну партију (ЦХП), обећао је да ће укинути овлашћења своје канцеларије и вратити Турску у парламентарни систем, док спроводи реформе правосуђа и људских права - које захтева ЕУ.

Инце одустао, Оган остао

ЈОШ два кандидата била су у трци, али се ненадано повукао Мухарем Инце, лидер Домовинске странке, фракције која се 2021. одвојила од Кемала Киличдароглуа, који би сада могао да добије његове гласове. Повлачењу је претходило објављивање наводног снимка секса, за који Инце и даље тврди да је лажни. Остао је Синан Оган, академик и десничарски националиста, који обећава да ће депортовати сиријске избеглице и ојачати односе са другим турским државама. По анкетама, овај независни кандидат може да очекује нешто испод четири процента гласова.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АКО ВУЧИЋ НЕ ПОБЕДИ, СРБИЈУ ЧЕКАЈУ ТЕШКИ ДАНИ ПО СВИМ ПИТАЊИМА... Дарко Миличић послао важну поруку о актуелној политичкој ситуацији (ВИДЕО)