ЗЕЛЕНСКИ О РАЗВОЈУ САРАДЊЕ СА АФРИКОМ: "Украјина је гарант прехрамбене безбедности у свету"
ВЛАДИМИР Зеленски сматра да је Украјина „гарант прехрамбене безбедности“ у свету. Зеленски је у уторак на својој Твитер страници најавио разговор са председником Коморских острва Азалијем Асуманијем, где је саопштио овај статус Украјине.
Фото АП
- Он је истакао да је Украјина заинтересована за развој сарадње са Африком и да је са своје стране спремна да остане гарант безбедности хране у свету - навео је Зеленски у поруци на друштвеној мрежи.
Поред тога, Зеленски је захвалио Асуманију на подршци Украјини на међународним платформама.
Уговор о житу, који су 22. јула 2022. потписали представници Русије, Турске, Украјине и УН, подразумева извоз украјинског жита, хране и ђубрива преко Црног мора из три луке, укључујући Одесу. За координацију кретања бродова задужен је заједнички координациони центар у Истанбулу. Договор је део пакетног споразума који, између осталог, предвиђа деблокаду руског извоза хране и ђубрива, Москва је истакла да је то управо оно што није спроведено. Истовремено, уследила су уверавања из УН да ће ограничења бити укинута.
Русија је више пута истакла да се већина житарица из Украјине, које су требале да буду послате у сиромашне земље у склопу споразума, шаљу у ЕУ. Како је на састанку рекао Василиј Небензја , стални представник Руске Федерације при УН, најсиромашније земље су добиле око 3% испорука у оквиру „производног посла“, пренела је РИА.
БОНУС ВИДЕО: Пошасти постмодерне - Канадски политичари у штиклама врцкају, све то снима министар саобраћаја
Препоручујемо
КАКО УКРАЈИНА МОЖЕ ДА ОСВОЈИ КРИМ: Амерички генерали сматрају да је начин једноставан
02. 05. 2023. у 21:00
ПАД ПОДРШКЕ КИЈЕВУ У АМЕРИЦИ: Истраживање говори о замору ратом у Украјини
02. 05. 2023. у 01:07
ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић рекао је данас, на форуму "ГЛОБСЕЦ БЕЛТАЛКС: Београдски економски разговори", да више нема рационалности у међународној политици и да се ускоро спрема велики сукоб.
09. 12. 2025. у 20:57
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (0)