ПАДА ПЕТА РЕПУБЛИКА? Манифестанти против "председниче монархије" у Француској
ПОЛИТИЧКИ аналитичари у Францукој одлуку председника Макрона да прогура закон о пензијској реформи без гласања у Скупштини углавном сматрају погрешним потезом. Појављују се коментари да је власт мислила да ће се народ уморити од протеста, али није било тако.
Фото Танјуг/АП
Последња испитивања јавног мњења показују да се осамдесет одсто грађана противи примени фамозног члана Устава 49.3 који омогућује прокламовање закона без изјашњавања посланика.
Истовремено, две трећине подржава протест. Међу запосленима тај постотак износи чак 94.
Процењује се да ће због свега Емануелу Макрону владавина у преосталом делу мандата бити доста отежана. Истовремено, поставља се питање да ли премијерка Елизабет Борн може да остане на функцији, имајући у виду да је политички доста ослабљена целом ситуацијом, после неуспешне процене до последњег тренутка да би можда могла да сакупи довољан број гласова за закон.
Овом кризом је на тапет доспела и Деголова тзв. Пета република, уведена Уставом 1958. године. Много је оних који сматрају да је досегла лимите, нарочито начином на који Макрон тренутно влада, доносећи сукцесивно законе прокламацијом без већине у скупштини.
Многима је засметало и то што је одлука о прокламацији закона донета у Јелисејској палати, а не у Скупштини. Дижу се сада гласови да се пројектује "Шеста република" и тиме стави тачка на "председничку монархију".
Препоручујемо
СЛУЧАЈ УБИСТВА ЧАРЛИЈА КИРКА: Суд у Јути одлучује о присуству медија (ФОТО/ВИДЕО)
13. 03. 2026. у 19:07
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ГОРИ АМЕРИЧКИ НОСАЧ АВИОНА: Хитно се огласила Централна команда САД
ДАНАС је на америчком носачу авиона USS Gerald R. Ford (CVN-78) избио пожар, који је у међувремену угашен.
12. 03. 2026. у 16:38
ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"
СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.
12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37
Коментари (1)