"ФРИДОМ ШИЛДС" ЗВАНИЧНО ПОЧЕЛА: Како ће изгледати заједничка војна вежба Јужне Кореје и САД?

Дејана Калинић
Дејана Калинић

13. 03. 2023. у 07:34

ЈУЖНА Кореја и Сједињене Америчке Државе отпочеле су данас редовну војну вежбу, услед повећаних тензија због севернокорејских ракетних тестова и "пооштрене реторике против савезника", објавила је јужнокорејска агенција Јонхап.

ФРИДОМ ШИЛДС ЗВАНИЧНО ПОЧЕЛА: Како ће изгледати заједничка војна вежба Јужне Кореје и САД?

Фото U.S. Navy photo by Photographer’s Mate 1st Class Michael Moriatis

Вежба "Фридом шилдс" базирана је на компјутерској симулацији.

Трајаће 11 дана, а креираће "реалне" сценарије услед, како наводе званичници из Сеула, све већих претњи Пјонгјанга због тестирања ракета.

Пролећна вежба почела је у поноћ по јужнокорејском времену, након што је Северна Кореја у недељу тестирала две стратешке крстареће ракете са подморнице и извела "ватрену јуришну вежбу" у четвртак.

"Фридом шилдс" неће бити паузирана за викенд, па ће то бити досад највећа савезничка командна вежба икада.

- Наша комбинована вежба је дефанзивног типа и има за план да одбрани Јужну Кореју од потенцијалне севернокорејске агресије - саопштио је генералштаб Јужне Кореје.

Очекује се да ће америчка војска послати и носач авиона на нуклеарни погон "УСС Нимиц", за накнадне комбиноване поморске вежбе са јужнокорејским партнерима, а све у вези са "Фридом шилдсом", додали су званичници из Сеула.

БОНУС ВИДЕО: ПРИТИСНУЛИ ДУГМЕ ЗА САМОУНИШТЕЊЕ: Јапанци прекинули лет ракете са важним сателитом због квара

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.

16. 02. 2026. у 15:09

ПОРЕКЛО ВАСИЛИЈА КОСТОВА: Рођен у Београду, али његови родитељи НИСУ одатле - славе Светог Луку

ПОРЕКЛО ВАСИЛИЈА КОСТОВА: Рођен у Београду, али његови родитељи НИСУ одатле - славе Светог Луку

ВАСИЛИЈЕ Костов одавно више није само млада нада Црвене звезде. Никако! Он је један од мотора и покретача црвено-беле чете, а то показују и голови које даје на великим мечевима.

22. 02. 2026. у 18:50

Коментари (0)

ДА ЛИ СЕ ФУДБАЛСКА БАЈКА НАСТАВЉА? Бодеу ће бити веома тешко да одбрани два гола предност на Ђузепе Меаци